انواع سنگ کلیه
23 اکتبر

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها بنا بر نوع خود درمان و علائم خود را دارند . به این دلیل که امکان برگشت سنگ کلیه وجود دارد باید تمام موارد را بعد از خارج کردن سنگ از کلیه بررسی گردد .اما تمام سنگ های کلیه از یک نوع نمی باشند اگر بخواهیم انواع سنگ کلیه را نام ببریم می توانیم موارد زیر را بگوییم

سنگهایی از نوع اگزالات و فسفت کلسیم

می توان گفت بیشتر سنگ های کلیه از جنس اگزولات کلسیم می باشد .این نوع از سنگ ها بیشتر در سن میانسالی در افراد دیده می شود . در صورت دیده شدن این سنگ در کلیه درمان آغاز می شود .برای شروع درمان ابتدا باید عامل ایجاد کننده سنگ کلیه بررسی گردد . در صورتی که عامل نمایان شدن سنگ های کلیه پر کاری تیروئید باشد برای درمان باید در درجه اول غده تیروئید درمان شود .

انواع-سنگ-کلیه

سنگ های STRUVITE

این نوع از سنگ ها بعد از سنگ ها از جنس کلیم بیشترین مورد می باشد . تقریبا می توان گفت که در در حدود 15 در صد از سنگ های کلیه از این نوع می باشند . به این دلیل که این نوع از سنگ ها بیشتر به دلیل عفونت سنگ های ادراری دیده می شوند با نام سنگ های عفونی نیز شناخته شده اند .

سنگ های سیستئینی

سنگ های سیستئینی به میزان خیلی ناچیزی در سنگ های کلیه دیده می شود .این نوع از سنگ ها بیشتر به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ داده می شود .افرادی که به اختلالات ژنیکی دچار می شوند اسید آمینه ی سیستئین در باز جذب کلیوی رخ داده می شود در نتیجه در ادارار تجمع می یابد و همین عامل سبب تجمع می شود و عاملی برای به وجود آمدن سنگ های سیستئینی می باشند . این نوع از سنگ ها بیشتر در سن کودکی در افراد دیده می شود و می تواند ژنتیک عاملی در ایجاد این نوع از سنگ ها باشد .

سنگ های اسید اوریکی

این سنگ ها به دلیل اختلال در سوخت و ساز های بدن و همچنین افزایش دفع اسید اوریک در افراد دیده می شود

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

 

درباره نویسنده

پاسخ

3 × 5 =