بی اختیاری ادرار در زنان
31 دسامبر

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان

چقدر پیش آمده که بخاطر پیدا نکردن دستشویی نتوانید راحت به بیرون از خانه قرار بگذارید و به مسافرت بروید . می دانید اگر این اتفاق تکرار شود گوشه گیری و افسردگی را در پی دارد . بی اختیاری ادرار و نیاز مکرر به تخلیه ادرار اصلی ترین علائم بیماری مثانه بیش فعال هستند .

اکثر بانوان پس از یک یا چند زایمان دچار مشکل عدم کنترل ادرار می شوند . تا حدی که برخی با کوچکترین خنده یا سرفه یا حرکت شدید، حتی در زمان خالی بودن مثانه قطرات ادرار از آن ها خارج می شود . تقریبا در کل جامعه ی ما تصور غلطی وجود دارد که این، یک مشکل اجتناب ناپذیر و درمان ناپذیر است .

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان

در حالی که عدم کنترل ادرار به راحتی با روش های جدید در پزشکی قابل درمان می باشد . اغلب بانوان تصور می کنند که برای درمان این مشکل باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند در صورتی که این تصور اشتباه است و باید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایند . اکثر افراد به علت عدم آگاهی از این موضوع هنوز با این مشکل درگیرند .

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری اورژانسی ادرار

یکی از دیگر از انواع بی اختیاری ادرار است . در این نوع بی اختیاری بیمار مرتبا در فواصل کوتاه نیاز به دفع ادرار دارد و هر مرتبه تخلیه ادرار کم است . از شایع ترین علائم این نوع بی اختیاری بیمار بیشتر از یکبار برای تخلیه ادرار از خواب بلند می شود . علت این عارضه مثانه بیش فعال می باشد .

 

 

بی اختیاری استرسی ادرار

یکی از انواع شایع بی اختیاری ادرار، بی اختیاری استرسی ادرار بیمار است . در بی اختیاری استرسی بیمار با انجام حرکاتی مانند عطسه کردن، سرفه کردن و بلند شدن ناگهانی یا بلند کردن جسمی دچار بی اختیاری ادرار می شود . بی اختیاری استرسی ادرار در زنان و بانوان ورزشکار شیوع بیشتری دارد . علت بی اختیاری استرسی ضعف عضلات ناحیه کف لگن و عدم آگاهی بیمار از نحوه ی منقبض کردن آن هاست .

بی اختیاری ادرار لبریز

این نوع بی اختیاری در مردان شیوع بیشتری دارد و اغلب این نوع بیماری به دلیل مثانه عصبی، بیماری دیابت کنترل نشده و بیماری های پروستات می باشد .

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

قدم اول انجام اقدامات تشخیصی و درمانی است که بسته به صلاح دید پزشک ممکن است متفاوت باشد . بهترین روش های تشخیص بیماری بی اختیاری ادرار نوار عصبی مثانه یا تست ارودینامیک است .

قدم بعدی استفاده از روش های مانند: کمتر نوشیدن آب، نوشابه و قهوه می باشد . ادرار کردن در فواصل کوتاه دو ساعته و استفاده از پدهای بی اختیاری ادرار که به کاهش رطوبت و جلوگیری از بو نامطبوع کمک می کند .

از روش های درمانی می توان ورزش های کگل برای تقویت عضلات کف لگن، بیوفیدبک و در نهایت جراحی را نام برد که بسته به شرایط بیمار از روش های مختلفی استفاده می شود .

نتیجه گیری

بی اختیاری ادرار یک بیماری مزمن است که ممکن است تا پایان عمر در کنار شما باشد، که براحتی با دارو قابل کنترل است . اما در صورت قطع درمان و عدم مراجعه به اورولوژیست ممکن است مشکلات قبلی تکرار شود . برای داشتن زندگی با کیفیت بهتر حتما معاینات دوره ای را حداقل هر سه ماه یکبار تکرار نمایید و تا زمانی که پزشک شما توصیه به مصرف دارو دارد، درمان خود را ادامه دهید . جهت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × 4 =