بی اختیاری ادرار
03 دسامبر

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یا از دست دادن کنترل مثانه مشکل مهمی است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا به آن مبتلا هستند . مشکل مهمی که نمی دانند که چه زمانی ممکن است اتفاق افتد و به همین علل کار، فعالیت اجتماعی و فعالیت ورزشی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد . این مشکل هم در مردان و هم در زنان ایجاد می شود ولی شیوع آن در زنان خیلی بیشتر است و زنان مسن تا پنجاه درصد علائم آزار دهنده این بیماری را تجربه می کنند .

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

شایع ترین نوع بی اختیاری ادرار، بی اختیاری استرسی است اگر موقع عطسه، سرفه یا ورزش کردن دچار بی اختیاری ادرار می شوید، احتمالا به بی اختیاری ادرار نوع استرسی مبتلا هستید .

اما آنچه مهم است نوع یا اسم بیماری نیست بلکه شرایط آزار دهنده ای است که بیمار باید با آن کنار بیایید و روشی است که می تواند شرایط بیمار را بهتر کند.

تحقیقات ثابت کرده که زنان مبتلا به بی اختیاری ادرار عزت نفس پایین تر و روابط جنسی سردتری دارند و شیوع افسردگی در آن ها بالاتر است اما نباید این طور باشد بی اختیاری ادرار را می توان درمان کرد و یا حداقل تحت کنترل قرار داد .

بی اختیاری ادرار چیست ؟

بی اختیاری ادرار عبارت است از خروج غیرارادی ادرار از مثانه بدون این که فرد مایل به آن باشد .

ادرار طبیعی به چه شکل انجام می شود و چه عواملی دخالت دارند ؟

چند عامل در ادرار طبیعی دخالت دارند که عبارت است از: مرکز ادرار کردن در مغز، نخاع شکی که پیام های ادرار کردن از طریق نخاع به مثانه منتقل می کند که باعث انقباض مثانه می شود . حلقه ی عضلانی که معمولا کنترل ادرار را برعهده دارد که بعد از انقباض مثانه گردن مثانه و این حلقه عضلانی باز می شود و ادرار خارج می شود . هر گونه ضایعه در هر کدام از این نواحی باعث بی اختیاری ادرار می شود .

علل بی اختیاری ادرار

کهولت سن

با کهولت سن قدرت عضلانی مثانه کاهش پیدا می کند و دچار بی اختیاری ادرار می شود .

ضایعه یا ضربه به نخاع

هر گونه تومور و ضربه به نخاع منجر به بیماری بی اختیاری ادرار می شود و در صورت بهبود آن ضایعه ها این بیماری هم بهبود می یابد .

سکته مغزی

در صورتی که فردی دچار سکته مغزی شود دچار بی اختیاری ادرار می شود چون مرکز ادرار کردن دچار ضایعه شده است و تا زمانی که سکته مغزی بهبود نیافته است فرد همچنان بی اختیاری ادرار است .

ضعف در انقباض مثانه 

زمانی که عضله مثانه دچار ضعف در جمع شدن و انقباض باشد دچار بی اختیاری ادرار می شود در مواردی مانند: بیماری دیابت، ام اس در این صورت مثانه فرد فلج می شود و نمی تواند منقبض شود در مواقع فرد دچار بیماری بی اختیاری ادرار می شود .

عمل پروستات

حلقه عضلانی مثانه در صورت انجام عمل پروستات اگر دچار ضایعه شود باعث می شود به بیماری بی اختیاری ادرار مبتلا شوید .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار اورژانسی

زمانی که افراد به صورت اورژانسی در انجام فعالیت هستند ناگهان احساس دفع ادرار به سراغ آنان می آید و اگر این بیماری خفیف باشد فرد باید فورا خود را به دستشویی برساند و در صورت شدید بودن آن فرد دچار دفع غیر اختیاری می شود .

بی اختیاری ادرار استرسی

این نوع بی اختیاری ادرار در زنان بیشتر دیده می شود . این نوع بی اختیاری به دلیل افزایش وزن، زایمان و افزایش سن باعث می شود تا کف عضلات لگن و اسفنکتر دریچه ادرار شل شود و در این مواقع فرد قادر به کنترل ادرار خود نیستند .

خندیدن با صدای بلند، سرفه، عطسه، تن راه رفتن، بلند شدن و نشستن ناگهانی در این مواقع دچار بی اختیاری ادرار استرسی می شوند .

بی اختیاری ادرار لبریز

این نوع بی اختیاری ادرار در مردان شایع تر است . در افرادی که به بیماری پروستات، سرطان پروستات درمان نشده و یا دیر درمان شده و یا به هر علتی که قسمت خروجی ادرار بسته شده و ادرار باقی می ماند تا اینکه لبریز شود و به آن بی اختیاری لبریزی گفته می شود . در واقع بی اختیاری ادرار به معنای انسداد و تنگی مجرای ادراری نیز می باشد . علل این نوع بی اختیاری ادرار به دلیل مثانه عصبی و بیماری دیابت کنترل نشده می باشد .

درمان بی اختیاری ادرار

قدم اول انجام اقدامات تشخیصی و درمانی است که بسته به صلاح دید پزشک ممکن است متفاوت باشد . بهترین روش های تشخیص بیماری بی اختیاری ادرار نوار عصبی مثانه یا تست ارودینامیک است .

قدم بعدی استفاده از روش های مانند: کمتر نوشیدن آب، نوشابه و قهوه می باشد . ادرار کردن در فواصل کوتاه دو ساعته و استفاده از پدهای بی اختیاری ادرار که به کاهش رطوبت و جلوگیری از بو نامطبوع کمک می کند .

از روش های درمانی می توان ورزش های کگل برای تقویت عضلات کف لگن، بیوفیدبک و در نهایت جراحی را نام برد که بسته به شرایط بیمار از روش های مختلفی استفاده می شود .

در نهایت این را به خاطر داشته باشید که در صورت علائم شدید و آزار دهنده حتما به متخصص ارولوژی متبحر مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه:

سرطان کلیه

درمان سرطان مثانه

نقش واریکوسل در ناباروری

درباره نویسنده

پاسخ

چهارده − 13 =