تشخیص سرطان مثانه
01 جولای

تشخیص سرطان مثانه

تشخیص سرطان مثانه

سرطان مثانه جزو چهارمین سرطان شایع در مردان بعد از سرطان پروستات، ریه و کولورکتال می باشد. همچنین هشتمین سرطان شایع در زنان می باشد. سن ابتلا به این نوع سرطان بین 60 تا 70 سالگی بوده ولی تومورهای موجود در سنین پایین معمولاً نشانه های واضح تری دارند. در این مقاله قصد داریم به روش های تشخیص سرطان مثانه اشاره کنیم.
آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مثانه موجود هستند به شرح زیر است:

سیتوسکوپی مثانه

برای انجام سیتوسکوپی ، پزشک لوله باریک و نازکی به نام سیتوسکوپ را وارد مجاری ادراری می کند. سیتوسکوپ حاوی لنزی می باشد که به پزشک این امکان را می دهد تا داخل مثانه و دستگاه ادراری را مشاهده کند. سپس ساختار داخلی آنها بررسی شده و علائم و نشانه های بیماری چک می شوند.

تشخیص سرطان مثانه

تشخیص سرطان مثانه

بایوپسی مثانه

در طول سیتوسکوپی ، پزشک یک ابزار مخصوصی را وارد بدن کرده و در داخل مثانه نمونه ای از بافت مورد نظر می گیرد. به این عملیات نمونه گیری بایوپسی می گویند که جهت انجام آزمایشات آزمایشگاهی انجام می شود.

سیتولوژی ادرار

نمونه ای از آزمایش ادرار فرد جهت انجام آزمایشات میکروسکوپی و وجود نمونه سلول های سرطانی در ادرار گرفته می شود که با نام سیتولوژی ادرار شناخته شده است.

سرطان مثانه جزو چهارمین سرطان شایع در مردان بعد از سرطان پروستات، ریه و کولورکتال می باشد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی و جراح واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی به درمان و تشخیص سرطان مثانه می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص سرطان مثانه با سونوگرافی

آزمایش های تصویری مثل سونوگرافی و سی تی اسکن در این روش انجام می گیرند. آزمایشات تصویری مثل سی تی اسکن، پرولوگ یا پیلوگرام داخل وریدی برای پزشک این امکان را فراهم می آوند تا ساختار مجاری ادراری و دستگاه های ادراری را بررسی کند.
در طول آزمایش سی تی اسکن ، یک مایع از طریق دست بیمار تزریق شده که در نهایت به کلیه ها و مثانه ها می رسد. آزمایش ایکس ری تصاویری را با جزئیات واضح برای پزشک فراهم می کند. به این طریق در هر ناحیه ای که توده ی مشکوکی مشاهده شود، برای بررسی های آتی اقدامات مورد نیاز انجام می گیرد.
آزمایش پیلوگرام داخل وریدی نیز برای مشاهده مجاری ادراری و کلیه و مثانه ها با جزئیات بیشتر تجویز می شود. در طول انجام این آزمایش پزشک یک کاتتر را همزمان وارد بدن کرده و مایعی را وارد مجاری ادراری می کند. به این ترتیب در تصاویر ایکس ری دقت بالاتر می رود.

تشخیص سرطان مثانه

تشخیص سرطان مثانه

سرطان مثانه بدخیم

پس از انجام آزمایشات فوق و مشاهده ی موردی مشکوک، برای بررسی بدخیم یا خوش خیم بودن سرطان مثانه از آزمایشات زیر بهره گرفته می شود:
– سی تی اسکن
– ام آر آی یا MRI
– اسکن استخوان ها
– ایکس ری قفسه سینه
پزشک برای سنجش درجه سرطان از این روش ها استفاده می کند. درجه این سرطان از 0 تا 4 می باشد. نوع خفیف و درجه 0 این بیماری نشان از درگیری داخلی ترین لایه مثانه داشته و عضله ی مثانه و دیواره آن درگیر نشده است. درجه شدید سرطان نشانه ی گسترش غده های سرطانی به غدد لنفاوی ، اعضای دیگر بدن و استخوان ها می باشد.
تشخیص درجه سرطان رفته رفته دشوار تر شده و همچنین روش های درمانی و تشخیصی نیز پیشرفته تر می شوند. پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی، در ابتدا باید درجه سرطان مثانه  را تشخیص دهد.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است

راه درمانی انتخابی برای درمان بستگی به موارد مختلفی از جمله درجه پیش رفت سرطان ، نوع سرطان ، بافت های درگیر شده و وضعیت سلامتی بیمار دارد. همچنین با دلخواه بیمار می توان روش درمانی مورد نظر انتخاب شود.
روش های درمان سرطان مثانه شامل موارد زیر است:
– جراحی : برای برداشتن بافت سرطانی بخشی از مثانه یا کل مثانه
– شیمی درمانی مثانه : از این روش برای درمان تومورهای داخل مثانه کمک گرفته می شود. همچنین در صورت احتمال پیش رفت سرطان به بافت های مجاور ، این روش بسیار مفید است.
– بازسازی مجرای خروجی ادراری : به این طریق بعد از برداشتن کلی مثانه، بیمار می تواند از طریق این مجرا ادرار کند.
– شیمی درمانی کلی بدن : زمانی که نمی توان جراحی انجام داد، می توان از روش شیمی درمانی برای مقابله با سلول های سرطانی کمک گرفت. همچنین در صورت گسترش سلول های سرطانی در سراسر بدن، بعد از برداشتن مثانه، می توان جهت اطمینان از درمان قطعی و پاکسازی بدن از شیمی درمانی کلی بدن بهره برد.
– رادیوتراپی : به منظور تخریب سلول های سرطانی انجام می گیرد.
– ایمیونوتراپی : در این روش نیز سیستم ایمنی بدن تقویت شده تا با سلول های سرطانی مقابله کند.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bladder-cancer/diagnosis-treatment/drc-20356109

مطالب مرتبط با این مقاله:

سرطان مثانه

درمان سنگ مثانه

انواع سرطان کلیه

سرطان کلیه

تومور مثانه

درباره نویسنده

پاسخ

چهارده − 9 =