تشخیص سرطان پروستات
25 نوامبر

تشخیص سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات با کمک آزمایشات مختلفی توسط متخصص اورولوژی در افراد انجام می شود .

آزمایشات برای سرطان پروستات

اکثر سرطانهای پروستات برای اولین بار در هنگام غربالگری با یک آزمایش خون آنتی ژن پروستات (PSA) یا یک آزمون رکتال (DRE) یافت می شود. سرطان پروستات در مرحله اولیه معمولا همراه با علایم نمی باشد،در صورتی که سرطان پروستات در مراحل پیشرفته خود باشد می تواند علائمی باخود داشته باشد . اگر نتایج آزمایشات برای تشخیص سرطان پروستات مشکوک باشند متخصص اورولوژی برای تشخیص قطعی انجام آزمایشات بیشتری را به بیمار توصیه می کند . تشخیص واقعی سرطان پروستات تنها با بیوپسی پروستات انجام می شود.

آزمایش خون PSA

آزمایش اختصاصی آنتی ژن پروستات (PSA) برای غربالگری سرطان پروستات در مردان انجام می شود .

اکثر مردان بدون سرطان پروستات سطح PSA کمتر از 4 نانوگرم در هر میلی لیتر (ng / ml) می باشد . در صورتی که سطح PSAبالا رود ،احتمال ابتلا به سرطان پروستات به مراتب بالاتر است .هنگامی که سرطان پروستات ایجاد می شود، سطح PSA بالاتر از 4 است.

در مردان مبتلا به سرطان پروستات، آزمایش PSA با نتایج آزمایشات و درجه تومور ، برای کمک به تصمیم گیری در مورد سایر آزمایشها (مانند CT اسکن یا اسکن استخوان) مورد استفاده قرار می گیرد.

تشخیص-سرطان-پروستات

تست PSA بخشی از استقرار (تعیین مرحله سرطان شما) است و می تواند کمک کند که آیا احتمال دارد که سرطان شما همچنان به غدد پروستات محدود می شودیا خیر .  اگر سطح PSA شما بسیار بالا باشد، سرطان شما به احتمال زیاد به فراتر از پروستات گسترش یافته است . این ممکن است گزینه های درمان شما را تحت تاثیر قرار دهد

سونوگرافی ترانسکتال (TRUS)

برای این آزمون، یک پروب کوچک در رکتوم قرار می گیرد. پروب موجب بروز امواج صوتی می شود که به پروستات وارد می شود و سبب ایجاد اکو می شود .

این روش معمولا کمتر از 10 دقیقه طول می کشد و به صورت سرپایی انجام می شود. هنگامی که پروب وارد می شود، احساس فشار بیشتری می کنید، اما معمولا دردناک نیست.

بیوپسی پروستات

در صورتی که نتایج آزمایش هایی نظیر آزمایش خون PSA یا DRE حاکی از آن است که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، دکتر بیوپسی پروستات را انجام می دهد.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

هفت + یازده =