تشخیص واریکوسل
09 ژانویه

تشخیص واریکوسل

تشخیص واریکوسل

در عصر امروز واریکوسل به عنوان رایج ترین دلیل ناباروری در مردان تشخیص داده شده است  واریکوسل هیچگونه علائم و نشانه ای ندارد اما در برخی از افراد علائم ذیل مشاهده می شود

  • بیضه درد
  • رگ هایی که آویزان کننده بیضه می باشند دچار پیری می شوند .
  • احساس وجود کیسه در قسمت بالای بیضه
تشخیص واریکوسل

تشخیص واریکوسل

بهترین روش تشخیص واریکوسل

براساس تحقیقات به دست آمده واریکوسل از طریق معاینات پزشکی امکان پذیر می باشد . بدین منظور بیمار به طور سرپا می ایستد و بینی خود را می گیرد و فشار می دهد که به آن مانور والسالوا می گویند . در یک زمان که فشار شکم صورت می گیرد پزشک بیضه ها را معاینه می کند .

واریکوسل را می توان به سه درجه مختلف خفیف – متوسط – حاد تقسیم کرد.

واریکوسل درجه خفیف : هنگامی است که رگ در وضعیت طبیعی سالم می باشند و وقتی بیمار بین را گرفته و فشار وارد می کند رگ خراب شده برآمده می شود به این واریکوسل خفیف می گویند .

واریکوسل درجه متوسط : در زمان معاینه رگی که تخریب شده است به طور کامل گشاد و واضح است و هیچگونه احتیاجی به اینکه فشار به شکم وارد شود نیست اما اگر بیمار بینی خود را بگیرد و فشار وارد کند برجستگی رگ دو تا سه برابر می شود که به آن واریکوسل متوسط می گویند .

واریکوسل درجه حاد : در این موقعیت برآمدگی رگ های بیضه به وضوح دیده می شود و مانند کیسه پر از کرم در قسمت بالای بیضه مشاهده می شود و در معاینه ، بالای بیضه پر از رگ های گشاد می باشد و اگر بیمار بینی خود را بگیرد و فشار وارد کند چند برابر خواهد شد که به آن واریکوسل حاد می گویند .

آیا با سونوگرافی می توان به بیماری واریکوسل پی برد

همانطور که در فوق ذکرشد اگر بخواهیم واریکوسل را به صورت قطعی تشخیص دهیم با معاینات پزشکی امکان پذیر می باشد . سونوگرافی در برخی از اوقات فقط می تواند به تشخیص بیشتر کمک کند اما بدون اینکه معاینه پزشک انجام نشود نمی توان به واریکوسل به وسیله فقط سونوگرافی پی برد .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

4 − 3 =