تنگی مجرای ادرار
23 جولای

تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار چیست و علت بروز و درمان آن چیست .

در این مقاله به بررسی تمام نکات در مورد تنگی های مجرا می پردازیم . مجرا همانند یک لوله می باشد که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می کند. مجرا معمولا به اندازه کافی، عریض و پهن است که ادرار  به راحتی و آزاد از آن به خارج جریان یابد. زمانی که مجرا باریک و تنگ شود به طوریکه خارج شدن ادرار محدود و کند شود، به آن تنگی مجرای ادرار می گویند .

عوامل تاثیرگذار در تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرا باعث می شود که مجرا باز نشود، این حالت معمولا به علت التهاب بافت مجرا و ایجاد بافت غیر طبیعی در مجرا به نام اسکار باعث تنگی می گردد. بافت اسکار می تواند به علت های متعددی بوجود آید. بچه هایی که جراحی برای عمل هیپوسپادیاس (مجرا در محل غیر طبیعی) داشته اند و مردانی که سابقه عمل جراحی گذاشتن وسیله نعوظ در آلت داشته اند، شانس ابتلا به تنگی مجرا را خواهند داشت. کسانی که از ارتفاع بلند می افتند،بیشتردر معرض تنگی مجرا هستند.شکستگی لگن ،اشعه درمانی به ناحیه لگن ،استفاده از سوند در مدت طولانی . جراحی پروستات می توانند یکی از علل ایجاد تنگی های مجرا باشند .

تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار

علائم تنگی مجرای ادرار

  •     کاهش فشار ادرار یا کاهش حجم ادرار
  •     بطور ناگهانی برای ادرار کردن به توالت رفتن
  •     درد یا سوزش موقع ادرار کردن
  •     درد در ناحیه لگن یا پایین شکم
  •     ترشح مجرا
  •     تورم و درد آلت
  •     وجود خون در منی یا ادرار
  •     عدم توانایی در ادرار کردن که نیاز به دخالت پزشکی ضروری می باشد

درمان تنگی مجرای ادرار با کمک جراحی

ابتدا قبل از هر چیزی تنگي مجرا باید مشخص شود و سپس تنگی را باید کاملا برداشت و دو قسمت سالم مجرا به هم دوخته شود و سپس یک سونددر مدت  ۷ تا ۱۰ روزدر مجرا گذاشته می شود تا محل عمل (آناستاموز) جوش بخورد.

همانطور که می دانید مجرا دو قسمت دارد.قسمت خلفی و قسمت قدامی.

در تنگی های بدنبال عمل جراحی پروستات، الزاما باید از روش یورتروتومی و یا وسیله دیگری به نام   استفاده کرد. در تنگی های جلو یا قدام مجرا که بعد از مجرای ممبرانوس بوجود می آیند، معمولا به علت سوند گذاشتن در مجرا و ضربه مستقیم به آلت و در حالت سوم ضربه مجرا به صورتی که فرد روی جسمی از ارتفاع بی افتد رخ می دهد.

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

واریکوسل

بیماری های مثانه

جراحی زیبایی مردان

التهاب پروستات

و…

با تشکر دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

2 × سه =