جراحی سرطان کلیه
04 دسامبر

جراحی سرطان کلیه

جراحی سرطان کلیه

سرطان کلیه یا همان سرطان کلیوی بیماری است که سلول های موجود در کلیه سرطانی شده و با رشد بی رویه تومور هایی در کلیه را ایجاد می کنند. تقریباً تمام انواع سرطان کلیه در پوشش لوله های کلیه ایجاد می شوند. این نوع از سرطان کلیه با نام کارسینوم سلولی کلیه معروف است. خوش بختانه اغلب سرطان های کلیه قبل از متاستاز سرطان کلیه و گسترش سلول های سرطانی به اعضای دیگر بدن، تشخیص داده می شوند و با جراحی سرطان کلیه قابل درمان اند. هر نوع سرطانی که زودتر تشخیص داده شود، راحتتر درمان می شود. ولی از سوی دیگر تومورهای کلیه قبل از تشخیص می توانند بسیار بزرگ شوند.

جراحی سرطان کلیه

جراحی سرطان کلیه

طول عمر بیماران سرطان کلیه

آیا سرطان کلیه کشنده است ؟ جراحی درمان اصلی اغلب سرطان های کلیه می باشد. احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان کلیه بدون جراحی ، خیلی پایین است. حتی بیمارانی که سرطان به بقیه اعضای بدنشان گسترش یافته ، می توانند با جراحی و برداشتن تومور از کلیه، به روند بهبود کمک کنند. همچنین در صورت گسترش سرطان به کل بدن، پزشک پیشنهاد جراحی برداشتن کلیه به طور کلی می دهد تا کمک به  طولانی تر شدن عمر بیمار شود. همچنین با برداشتن کلیه، علائم و دردها و خونریزی ناشی از سرطان کلیه بسیار کاهش می یابد.

درمان قطعی سرطان کلیه

درمان قطعی سرطان کلیه با جراحی امکان پذیر است. درمان سرطان کلیه بدخیم نیز در اکثر مواقع امکان پذیر است. بسته به درجه و محل سرطان و فاکتور های دیگر، جراحی به منظور برداشتن بافت سرطانی کلیه و برخی بافت های اطراف آن انجام می شود. این جراحی با نام نفرکتومی معروف است. از سوی دیگر جراحی که به برداشتن کامل کلیه منجر شود به نفرکتومی رادیکال معروف است. در این جراحی غده آدرنال  (غده کوچکی که بالای هر کلیه قرار دارد ) و همچنین بافت چربی اطراف کلیه نیز برداشته می شوند.

خوش بختانه اغلب سرطان های کلیه قبل از متاستاز سرطان کلیه و گسترش سلول های سرطانی به اعضای دیگر بدن، تشخیص داده می شوند و با جراحی سرطان کلیه قابل درمان اند. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی و جراح واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی به درمان و تشخیص سرطان کلیه می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

جراحی نفرکتومی رادیکال

در این نوع عمل، جراح کل بافت کلیه را برداشته و غده آدرنال چسبیده به کلیه را نیز بر می دارد. همچنین غدد لنفاوی نزدیک به کلیه و بافت چربی نیز برداشته می شود. اکثر افراد تنها با یک کلیه می توانند به زندگی خود ادامه دهند.

جراح می تواند محل برش را جهت جراحی، در مکان های مختلفی ایجاد کند. معمول ترین محل برای این کار، وسط شکم در زیر قفسه سینه در محل کلیه سرطانی می باشد. و یا در پشت کمر درست پشت کلیه ها برش ایجاد می شود. هر کدام از روش ها با توجه به سایز تومور ها و محل ایجاد تومور ها انتخاب می شوند تا بهترین کارایی به دست آید. با اینکه برداشتن غده آدرنال مرحله ای از جراحی نفرکتومی رادیکال است، ولی در برخی موارد که توده سرطانی در زیر کلیه ها هستند، جراح می تواند این غده را بر ندارد.

همچنین اخیراً با پیش رفت علم پزشکی، جراحی سرطان کلیه با روش لاپاراسکوپی نیز قابل انجام می باشد.

علایم سرطان کلیه

 • ادرار خونی(ادرار فرد به شکل خون همراه با کمی سوزش)
 • درد در شکم
 • فشار خون بالا
 • زیاد عرق کردن (تعرق)
 • تب بالا
 • سردرد مداوم (حالت میگرن)
 • خستگی و کسالت
 • کم شدن توان بدن
 • لاغری بیش از حد
 • درد در پهلوها یا فقط یک طرف پهلو
 • توده قابل لمس (با سی تی اسکن وسونوگرافی قابل مشاهده است)
 • متورم شدن مچ پا یا کل پا

این سرطان در ابتدا علایم و نشانه ای ندارد ولی با سی تی اسکن قابل مشاهده است یا گاهی جراح سرطان کلیه  با سونوگرافی به توده ای برخورد می کند و در مرحله ای از  سی تی اسکن مشخص می شود که توده مشکوک به  سرطان کلیه است.

جراحی سرطان کلیه

جراحی سرطان کلیه

انواع سرطان کلیه

از شایع ترین سرطان های کلیه می توان سرطان سلول کلیوی در بزرگسالان و در کودکان ویلم (تومور) را نام برد. یکی دیگر کارسینوم است که  را های درمانی مختلفی دارد را می توان نام برد.

درمان سرطان کلیه

درمان سرطان کلیه  در مرحله اول به نوع آن بستگی دارد نوع سرطان کلیه و پیشرفت آن می تواند عامل تعیین کننده در روش درمان آن باشد  که در بیشتر حالات  با عمل جراحی آن را درمان می کنند.  بعد از جراحی احساس ضعف، کسالت، اضطراب از علایم محرز آن است، از دیگر  را های درمان آن می توان به روش شیمی درمانی اشاره کرد که با مصرف دارو می توان ان را کنترل کرد. این روش خیلی مناسب سرطان کلیه نیست، روش دیگر درمان با استفاده از اشعه بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی را می توان نام برد .دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی بعد از بررسی ها و آزمایشات بهترین روش درمان را انجام می دهند .

https://www.cancer.org/cancer/kidney-cancer/treating/surgery.html

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

پانزده + 17 =