جراحی هیدروسل بیضه
02 دسامبر

جراحی هیدروسل بیضه

جراحی هیدروسل بیضه

هیدروسل بیضه مجموعه ای از مایع روشن در کیسه نازک دیواره است که دربیضه وجود دارد.هیدروسل ممکن است به صورت یک طرفه باشد یا هر دو طرف را اشغال کند.هیدروسل ممکن است  در افراد در هنگام تولد وجود داشته باشد و یا بعدا رشد کند .در اکثر موارد هیدروسلهایی که در هنگام تولد وجود دارد، به طور خود به خودی یکساله از بین می روند.

اما هیدروسل هایی که مادرزادی نیستند و  یا کسانی که  هیدروسل آن ها بعد از یک سالگی هم حضور داشته باشد ممکن است نیاز به جراحی هیدروسل بیضه ، داشته باشند.

هیدروسل چه علائم و چه نشانه هایی دارد

هیدروسل بیضه همانند یک بالونی است که مملو از مایع می باشد که درون کیسه بیضه قرار دارد . نرم می باشد  و معمولا در قسمت جلوی یکی از بیضه های فرد به وجود می آید .

هیدروسل اندازه های گوناگونی دارد . هیدروسل هایی که بزرگ هستند در مردانی دیده می شود که در رده سنی بزرگسال هستند که جهت ورم کردن بیضه های خود به پزشک مراجعی نداشتند و جهت درمان آن اقداماتی انجام نداده اند . این حالت امکان دارد در طول زمان چند سال بزرگ تر همچنین باشد . هیدروسل اصولا هیچگونه دردی ندارد . هیدروسل های بزرگ امکان دارد به علت اندازه شان موجب ناراحتی فرد شوند .

دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی مهارت به خصوصی در رابطه با هیدروسل و جراحی هیدروسل بیضه دارد . تمامی کسانی که از این بیماری رنج می برند می توانند با شماره 021-88591523 تماس حاصل فرمایند و با تعیین وقت قبلی به دکتر کیوان رادخواه جهت واریکوسل و درمان آن مراجعه کنند .

انواع هیدروسل بیضه

هیدروسل غیر ارتباطی

هیدروسل بیضه غیر ارتباطی زمانی اتفاق می افتد که کیسته بسته می شود اما موجب جذب شدن در بدن نمی شود . مایعی که باقی مانده معمولا در طی یک سال جذب بدن می شود .

ارتباطی

هیدروسل بیضه ارتباطی هنگامی اتفاق می افتد که کیسه نواحی بیضه کاملا بسته نشده است . این موقعیت این امکان را می دهد تا مایع به داخل و خارج از بدن جریان داشته باشد .

اولین علائمی که از هیدروسل بیضه در بدن رویت می شود ورم بدون درد یا بزرگ شدن کیسه بیضه می باشد که نشان دهنده جمع شدن مایع در نواحی یک یا هر دو بیضه می باشد . در نوزادان خیلی کم پیش می آید که عوارضی در بدن آن ها رخ دهد و بیشتر آن ها پیش از یک سالگی بدون اینکه درمانی صورت گیرد از بین می روند .

در برابر آن ها ، مردانی که به هیدروسل بیضه مبتلا می شوند امکان دارد در آخر زمانی که کیسه بیضه تورم می کند و سنگین می شود ناراحتی برای آنان پیش می آید . این مسئله می تواند در مواردی که حاد باشد نشستن – راه رفتن – دویدن را با مشکلاتی روبرو کند .

دردی که از هیدروسل بیضه نشات می گیرد به اندازه آن بستگی دارد . هرچه بزرگ تر باشد بیشتر امکان دارد که آن را بیمار احساس کند .

هیدروسل بیضه در زمان صبح پس از بیماری کوچک تر می شود و در طول روز ورم بیشتری می کند . زور زدن امکان دارد موجب بیشتر شدن اندازه هیدروسل ها شود .

نوزادانی که زودتر از وقت خود به دنیا می آیند خطر هیدروسل بیشتری آن ها را تهدید می کند و این نوزادان بیشتر در معرض مبتلا شدن به هیدروسل هستند .

تشخیص هیدروسل

تشخیص هیدروسل بیضه معمولا به صورت بالینی انجام می شود. توصیف مفصلی از یک هیدروسل در اطراف یک بیضه قابل لمس (چیزی که می تواند احساس شود) است .

جراحی-هیدروسل-بیضه

جراحی هیدروسل بیضه

درمان هیدروسل بیضه به منظور اصلاح تورم اسکروتوم می باشد ،این تورم زمانی ایجاد می شود که هیدروسل ایجاد شود.

جراحی برای درمان هیدروسل اغلب در یک کلینیک به صورت سرپایی انجام می شود و برای جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می شود،  در نتیجه این جراحی کاملا بدون درد برای فرد انجام می شود .

درمان هیدروسل بیضه در کودکان

در جراحی هیدروسل بیضه جراح یک برش کوچک در کشاله ران انجام می دهد و سپس مایع را تخلیه می کند .کیسه (هیدروسل) حاوی مایع ممکن است برداشته شود.  در پایان جراحی ناحیه برش با کمک بخیه تقویت می شود .

 گاهی اوقات جراح برای انجام این روش از لاپاراسکوپ استفاده می کند. لاپاروسکوپ یک دوربین کوچک است که جراح به وسیله یک برش کوچک جراحی وارد منطقه می شود.  در طی این روش یک دوربین به یک مانیتور ویدئویی وصل شده است در نتیجه جراح به ناحیه کاملا دید دارد و جراحی را با کمک سایر ابزار های جراحی انجام می دهد .

درمان هیدروسل بیضه در بزرگسالان

برش اغلب بر روی اسکروتوم انجام می شود. سپس جراح، با از بین بردن بخشی از کیسه هیدروسل ، مایع را از بین می برد.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

بیست − نه =