جراحی هیدروسل
25 فوریه

جراحی هیدروسل

جراحی هیدروسل

به آب آوردن بیضه ها در یک یا هر دو طرف کیسه بیضه، هیدروسل گفته می شود. این عارضه بیشتر در نوزادان تازه متولد شده اتفاق می افتد، که بعد از یک سال بدون هیچ گونه درمانی از بین می رود. ممکن است که در بزرگسالان در پی صدمه یا ضربه ای قوی به بیضه، نیز ظاهر شود. در این صورت درمان با جراحی مناسب ترین گزینه برای بهبود آن می باشد. علت ایجاد این عارضه ممکن است که وجود نقصی در دیواره شکم باشد، که بخشی از روده به داخل کیسه بیضه نفوذ پیدا کرده باشد و باعث تشکیل شدن فتق نیزدر بیمار می شود.

جراحی هیدروسل

جراحی هیدروسل

علل هیدروسل بیضه

علت تشکیل شدن هیدروسل در نوزادان : می تواند آب آوردن بیضه قبل از تولد رخ دهد که بیضه از حفره شکم به داخل کیسه بیضه وارد شده و این کیسه از مایعی که آن را احاطه کرده پر می شود. بعد از این که کیسه بسته شد، مایع جذب شده در آن باقی می ماند. این مایع به مرور به صورت خودکار رفع می شود . باید گفت که بیماری هیدروسل بیضه با فتق کشاله ران همراه می باشد.
علت ایجاد آن در بزرگسالان: این عارضه در بزرگسالان به دلیل وارد شدن صدمه یا التهاب رخ می دهد که چنانچه سریع درمان نشود، التهاب به عفونت تبدیل می شود. این بیماری اغلب در مردان 40 سال به بالا اتفاق می افتد.

علائم هیدروسل بیضه

• متورم شدن بیضه ها
• درد و فشاردر بیضه
شایان ذکر است چنانچه این بیماری درمان نشود و در فرد نیز هم چنان رشد نماید، عوارض جانبی حادی هم چون: عفونت ، سرطان و یا فتق را به همراه دارد.

تشخیص هیدروسل بیضه

• معاینه فیزیکی و بالینی از بیضه ها
• انجام سونوگرافی
• بررسی آزمایش خون و یا ادرار

درمان هیدروسل بیضه

اگر این بیماری رفع نشد و باعث درد و فشار شود، بیمار نیاز به عمل جراحی برای برداشتن مایع کیسه پیدا می کند.
از رایج ترین عمل ها به منظور درمان این بیماری هیدروسلکتومی می باشد. این عمل با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود، که جراح ابتدا یک برش در کیسه بیضه یا شکم ایجاد می کند و به برداشتن کیسه اقدام می نماید. گاهی سوزنی را برای تخلیه مایع در آن فرو می کند، ولی این عمل زیاد کاربرد ندارد.
بهتراست بعد از جراحی از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم استفاده شود.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

نوزده − هشت =