درباره سرطان پروستات بیشتر بدانیم
04 مارس

درباره سرطان پروستات بیشتر بدانیم

درباره سرطان پروستات بیشتر بدانیم

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان به شمار می آید . این سرطان بر اثر تاثیر هومرون مردانه تستوسترون بر سلول های پروستات رخ می دهد و باعث افزایش طول عمر سلول های پروستات می شود که این تبدیل به سرطان پروستات می شود . سرطان پروستات، سرطانی است بسیار بدخیم و معمولا موجب کاهش طول عمر در بیمار نمی شود و به همین دلیل هم به ندرت در مراحل اولیه از محدوده پروستات خارج می شود، بنابراین در این مراحل عمل جراحی با برداشتن پروستات درمان قطعی خواهد بود .

درباره سرطان پروستات بیشتر بدانیم

درباره سرطان پروستات بیشتر بدانیم

سرطان پروستات که سرطان غدد جنسی مردانه است یک سرطان بسیار شایع می باشد و با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کند و در سال های اخیر سرطان پروستات خیلی شیوع پیدا کرده است و همچنین روش های نوین و مناسبی که برای سرطان پروستات به صورت زودهنگام وجود دارد کمک می کند که متخصص اورولوژی بتواند با درمان های خیلی موثری که دارد بتوانیم بیماری را به صورت کامل درمان کنیم به صورتی که بیمار دیگر با عوارض سرطان پروستات کاری نداشته باشد .

زمانی که بتوانیم سرطان پروستات را در زمانی که محدود به خود غده پروستات است و به جاهای دیگر سرایت نکرده باشد توسط عمل جراحی غده پروستات و غده سمینال وزیکول که در مجاورت آن هستند غددی که منی را نگه می دارند به صورت کامل خارج می کنیم و این درمان موثر باعث می شود تا کنترل بسیار مناسبی روی سرطان پروستات داشته باشیم و در خیلی از موارد منجر به درمان کامل سرطان پروستات می شود .

این درمان با درمان بزرگی خوش خیم پروستات که تنها بخش مرکزی پروستات خارج می شود و برای بهبود علائم ادراری که بزرگی خوش خیم پروستات دارند استفاده می شود کاملا متفاوت است و نباید در آن اشتباهی شود .

پروستات

پروستات یکی از غدد طبیعی بدن مردان است و تولید کننده اصلی مایع منی است و این غده باعث تامین حرکات و فعالیت اسپرم ها می شود . یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که چه چیزی باعث می شود که این غده دچار بزرگی شود ؟ بعد از 50 سالگی در اثر هورمون تستوسترون پروستات به تدریج شروع به بزرگ شدن می کند و ممکن است این بزرگی روی مجرا که از وسط پروستات عبور می کند سبب فشار آوردن شود و ایجاد علائم پروستات کند که ممکن است نیاز به درمان دارویی و اعمال جراحی باشد .

اعمال پروستات

عمل جراحی پروستات بر اساس اندازه و مشکلات پروستات به دو روش جراحی بسته و باز تقسیم می شود . عمل جراحی باز برای پروستات های بزرگ می باشد و اعمال جراحی بسته برای پروستات های کوچک مناسب می باشد . بنابراین این اندازه و مشکلات پروستات است که مشخص می کند تا چه نوع جراحی برای فرد مناسب است .

نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان پروستات

بزرگ شدن پروستات معمولا خود را با علائمی همچون افزایش دفعات ادرار، تکرر ادرار و خوب تخلیه نشدن ادرار از مثانه نشان می دهد . بزرگی پروستات به دو شکل خوش خیم و بدخیم بروز می کند که نوع بدخیم آن به سرطان پروستات منجر می شود، بنابراین تغذیه مناسب برای پیشگیری از این عارضه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برخی از مواد غذایی می تواند در بهبود عملکرد پروستات چه قبل از پروستات و چه در این حین بزرگ شدن آن موثر می باشد .

علائم شایع در سرطان پروستات

  • نیاز به دفع ادرار بیش از حد معمول
  • سختی در دفع ادرار
  • جریان ضعیف ادرار
  • نیاز به فورت در دفع ادرار

اما بیشتر افراد مبتلا به سرطان پروستات اولیه هیچ علائمی ندارند .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

از هر هشت نفر مرد یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مبتلا می شود . اگر شما سیاه پوست هستید ریسک ابتلا به این بیماری بیشتر خواهد بود . در صورتی که این بیماری در ژنتیک شما وجود داشته باشد ریسک ابتلا به این بیماری در شما بیشتر می باشد . در نتیجه باید گفت در صورتی که هر کدام از علائم ذکر شده را در خود مشاهده کردید بهتر است سریعا به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید تا از شدت و بروز بیماری بکاهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

 مقالات مرتبط با این مقاله:

علائم بیماری پروستات

خطرات سرطان پروستات

جراح سرطان پروستات

درباره نویسنده

پاسخ

دو × 4 =