درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی
02 ژوئن

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یا مشکلات ناشی از کنترل مثانه سبب خجالت و کاهش اعتماد به نفس در فرد می شود . بی اختیاری ادرار می تواند فعالیت های روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد . این بیماری می تواند در مردان و زنان ایجاد شود ولی شیوع آن در زنان بیشتر از مردان می باشد .

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

علت بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار می تواند علل مختلفی داشته باشد که عبارت است از: کهولت سن، ضایعه به نخاع، سکته مغزی، ضعف در عضلات و عمل پروستات می باشد .

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

در درمان بی اختیاری ادرار از دستگاه ساخته شده اسفنکتر مصنوعی استفاده می شود . این دستگاه از جنس پلاستیک سیلیکون می باشد . در واقع این دستگاه در قسمت پیشاب نزدیک به ناحیه ای که به مثانه متصل می شود قرار می گیرد این دستگاه قابلیت باد شدن دارد و به کمک یک بالون فشار آن را می توان تنظیم نمود .

دستگاه اسفنکتر مصنوعی از طریق یک بالون فشار تنظیم شده و یک حباب باد شدن و خالی شدن آن را کنترل می کند که این پمپ یا حباب در ناحیه پوست بیضه قرار می گیرد .

قرار دادن پمپ در حقیقت به منظور پیشگیری از نشت ادرار باد می شود و در هنگام تخلیه ادرار باد آن خالی می شود تا به ادرار امکان تخلیه بدهد .

انتظارات پس از جراحی

به منظور درمان بی اختیاری ادرار، جراحی شکمی انجام می شود . به همین خاطر فرد پس از جراحی می بایست در بیمارستان بستری شود و یک روز پس از جراحی ترخیص می شود .

چرا از اسنفکتر مصنوعی در درمان بی اختیاری ادرار استفاده می شود ؟

نصب اسفنکتر مصنوعی در واقع به دلیل بی اختیاری ادرار ناشی از مشکلات پروستات، نشت پیوسته شدید ادرار و در درمان بی اختیاری های ادرار شدید مورد استفاده قرار می گیرد .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

تاثیرات استفاده از اسفنکتر مصنوعی در درمان به چه صورت است ؟

استفاده از اسفنکتر مصنوعی در درمان بی اختیاری ادرار مردان ناشی از پروستات بسیار موفقیت آمیز بوده است .

خطرات استفاده از اسفنکتر مصنوعی

احتمال بروز مشکلاتی همچون عفونت، پاره شدن پوست مجرای پیشاب و عدم عملکرد درست اسفنکتر از جمله خطرات ناشی از جراحی است ، اما لازم است بدانید که استفاده از اسفنکتر مصنوعی در صورتی که توسط جراح و متخصص اورولوژی انجام شود هیچگونه عارضه برای فرد نخواهد داشت .

درمان بی اختیاری ادرار

قدم اول انجام اقدامات تشخیصی و درمانی است که بسته به صلاح دید پزشک ممکن است متفاوت باشد . بهترین روش های تشخیص بیماری بی اختیاری ادرار نوار عصبی مثانه یا تست ارودینامیک است .

قدم بعدی استفاده از روش های مانند: کمتر نوشیدن آب، نوشابه و قهوه می باشد . ادرار کردن در فواصل کوتاه دو ساعته و استفاده از پدهای بی اختیاری ادرار که به کاهش رطوبت و جلوگیری از بو نامطبوع کمک می کند .

از روش های درمانی می توان ورزش های کگل برای تقویت عضلات کف لگن، بیوفیدبک و در نهایت جراحی را نام برد که بسته به شرایط بیمار از روش های مختلفی استفاده می شود .

کلام آخر

در نهایت این را به خاطر داشته باشید که در صورت علائم شدید و آزار دهنده حتما به متخصص ارولوژی متبحر مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

13 − 5 =