درمان سرطان مثانه
06 آگوست

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان مثانه

سرطان مثانه با توجه به مرحله و میزان درگیری مثانه، درمان متفاوتی دارد. بنابراین اولین مرحله در درمان سرطان مثانه ، تعیین درجه وخامت سرطان است. به بیان دیگر باید بررسی گردد که تا چه میزان تومورها در دیواره مثانه پیش رفت کرده اند و سرایت تومورهای سرطانی به دیگر اجزای بدن متاستاز بررسی گردد. دیگر فاکتورها مانند سایز و درجه ی تومور و سلامت کلی فرد نیز بررسی می گردد و این موارد می توانند بر گزینه های درمان تاثیر بگذارند.

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه

درجه اول یا صفر سرطان مثانه با نام کارسینوم پاپیلر معروف است. در این نوع سرطان، سلول های سرطانی فراتر از لایه ی درونی مثانه نرفته اند. درمان این نوع سرطان از طریق رزکسیون ترنس اورترال امکان پذیر است. درمان دیگر اینتراوزیکل می باشد که از بازگشت دوباره سرطان جلوگیری شود. سرطان مثانه در مرحله صفر ندرتاً نیاز به درمان از طریق جراحی دارد. در صورتی که چندین سرطان در مراحل اولیه در بدن وجود داشته باشد یا زمانی که سرطان مثانه در مراحل اولیه حتی با وجود درمان، به باقی ارگان های بدن سرایت کند، سیستکتومی (برداشتن کلی مثانه یا بخشی از مثانه) صورت می گیرد.

سرطان مثانه با توجه به مرحله و میزان درگیری مثانه، درمان متفاوتی دارد. بنابراین اولین مرحله در درمان سرطان مثانه ، تعیین درجه وخامت سرطان است. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی و جراح واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی به درمان و تشخیص سرطان مثانه می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اقدامات لازم بعد از درمان سرطان مثانه

بعد از درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه معاینات منظم شدیداً تجویز می گردد. در صورت انجام سیستکتومی مثانه، نیاز است که به مدت چند سال ، هر 3 تا 6 ماه یک بار معاینات لازم انجام گیرد تا علائم بازگشت سرطان مثانه بررسی گردد. نتیجه ی درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه معمولاً در اکثر موارد عالی می باشد و کاملاً درمان می شود. در معایناتی که بعد از درمان اولیه صورت می گیرد ، ممکن است نشانه ایی از بازگشت سرطان در مجاری ادراری یا دیواره مثانه مشاهده شود. این بازگشت سلول های سرطانی جان بیمار را به خطر نمی اندارند ولی نیاز به درمان دارند.

درمان سرطان مثانه پیشرفته

سرطان مثانه در مرحله یک و دو و سه و چهار نیز وجود دارد که درمان های متفاوتی و گاهاً مشترکی دارند. سرطان مثانه در مرحله یک در لایه بافت همبند دیواره مثانه به وجود می آید. رزکسیون ترنس اورترال اولین روش درمانی می باشد ولی معمولاً این روش برای تعیین درجه ی پیش رفت سرطان به کار می رود و نه برای درمان آن. در صورتی که درمان صورت نگیرد، با گذشت زمان سرطان پیش رفت کرده و بیمار به انواع دیگری از سرطان مثانه دچار می شود. در صورتی که سرطان در مراحل پیش رفته باشد، و یا زمانی که تومورهای بسیاری وجود داشته باشد، یا زمانی که تومور ها بسیار بزرگ تر از حالت طبیعی باشند، سیستکتومی پیشنهاد می گردد.

در افرادی که وضعیت سلامتی خوبی ندارند، به جای سیستکتومی می توان از پرتو درمانی یا شیمی درمانی به درمان سرطان پرداخت. ولی احتمال موفقیت روش درمانی خیلی خوب نمی باشد.

منبع:

https://www.cancer.org/cancer/bladder-cancer/treating/by-stage.html

مطالب مرتبط با این مقاله:

تشخیص سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان پروستات

درباره نویسنده

پاسخ

14 + 9 =