درمان سنگ حالب
07 ژانویه

درمان سنگ حالب

سنگ حالب

بیماری سنگ های حالبی بسیار آزار دهنده می باشد و زمانی که سنگی در داخل حالب گیر می افتد، اجازه نمی دهد ادرار از کلیه وارد مثانه شود . این ادرار پس زده شده سبب فشار آوردن به کپسول کلیه می شود و دردهای در حد زایمان طبیعی برای فرد ایجاد می کند .

درد پهلو که به مثانه و بیضه انتشار می یابد در سنگ های حالب تحتانی شایع است . زمانی که سنگ باعث التهاب دیواره ی مثانه شود، فوریت ادرار، تکرر ادرار و سوزش ادرار ایجاد می شود .

درمان سنگ حالب

درمان سنگ حالب

علائم سنگ حالب

 • اسهال
 • ادرار بد بو و کدر
 • درد پهلو و پشت
 • تب و لرز
 • تهوع و استفراغ
 • تکرر ادرار
 • سوزش و درد هنگام ادرار

آیا سنگ های حالب امکان دفع دارند ؟

سنگ های حالبی در حدود 5 تا 7 میلی متر امکان دفع دارد که بسته به جثه فرد سایز سنگ متفاوت است . به طور مثال افرادی که جثه ی ریزتر دارند و در کودکان امکان دفع سنگ ها در حدود 5 میلی متر وجود دارد، اما در افرادی که درشت تر هستند سایز سنگ 7 تا 8 میلی متر هم می توانند دفع شوند .

در صورتی که سنگی در داخل حالب قرار گرفته باشد، در این زمان بهتر است مصرف مایعات خود را به خصوص دلستر های تلخ را افزایش دهیم . همچنین مصرف میوه و سبزیجاتی که افزایش پیدا می کنند به دلیل اینکه با قلیایی کردن ادرار می توانند به دفع سنگ کمک نمایند . مصرف داروهای ضدالتهاب در صورتی که متخصص اورولوژیست تجویز نمایند بلامانع می باشد .

پیشگیری از بروز سنگ حالب

یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد این است که چه کاری انجام دهیم تا مبتلا به سنگ حالب نشویم ؟ به منظور پیشگیری از چنین بیماری بهتر است، مصرف مایعات را افزایش یابد . همچنین مصرف گوشت را باید کاهش دهید و در عین حال باید مصرف میوه را از صبح شروع کنیم . انجام فعالیت های جسمی در درمان و دفع سنگ ها در مرحله ای که هنوز سنگ ها ریز هستند یعنی قبل از اینکه به سایزی برسند که در داخل حالب گیر بیفتند بسیار مهم است . فعالیت های مانند: شنا در آب و خشکی و غلت زدن روی زمین تمام این ها به خونرسانی بیشتر کمک می کند .

تشخیص سنگ حالب

تشخیص ممکن است سخت باشد، زیرا درد می تواند به خاطر درگیری مسیرهای درد احشایی مشابه با تورشن بیضه یا اپی دیدیمیت در مردان و درد قاعدگی، بیماری التهابی لگن و پارگی کیست های تخمدان در زنان اشتباه شود .

درمان سنگ حالب

سنگ های حالب به دو روش درمان می شوند در صورتی که بسیار بزرگ باشند جراحی به صورت باز انجام می شود تا سنگ ها خارج گردد، اما در صورتی که سنگ ها در حدود 5 تا 10 میلی متر باشند این سنگ ها را می توانیم با استفاده از سنگ شکن خرد کنیم .

روش های محافظه کارانه در نظر داشته باشید

بیشتر سنگ ها بدون مداخله دفع می شوند . سنگ هایی که 4 – 5 میلی متر هستند، 40 تا 50 درصد شانس دفع خودبه خودی دارند اما در سنگ های بزرگ تر از 6 میلی متر این احتمال کم تر از 25 درصد است .

مواد حلال سنگ را در نظر داشته باشید

سنگ های اسیداوریکی خالص خالص معمولا با مواد قلیایی کننده خوراکی حل می شوند .

سیترات پتاسیم یا بیکربنات سدیم دو ماده اس هستند که ممکن است برای قلیایی کردن ادرار استفاده شوند .

جراحی باز سنگ را نیز در نظر داشته باشید

با وجود لیزر لیتوتریپسی و یورتروسکوپ های کوچک جدید، جراحی باز سنگ امروزه به ندرت انجام می گیرد .

نتیجه گیری

بیماری سنگ حالب بسیار آزار دهنده است قبل از آنکه به فکر درمان باشید بهتر است به منظور پیشگیری برای داشتن زندگی با کیفیت بهتر حتما معاینات دوره ای را تکرار نمایید و تا زمانی که پزشک شما توصیه به مصرف دارو دارد، درمان خود را ادامه دهید . جهت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر رادخواه مراجعه نمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

2 thoughts on “درمان سنگ حالب

 1. ساسان - ژانویه 7, 2019 در 12:59 ب.ظ

  سلام آقای دکتر ببخشید سوالی از خدمتتون داشتم من سنگی در لوله حالبم هست که خیلی درد دارم خواستم بپرسم اندازه اش 5 میلی متر هست با سنگ شکن میشه درمان کرد و این که چه روزی های مطب هستید تا بتونم حضوری برای درمان بیام ؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • uroweb - ژانویه 21, 2019 در 9:13 ق.ظ

   سلام . روز های زوج مطب هستم .
   سنگ اگر حاجب باشد می شود با سنگ شکن خارج بدنی درمان کرد . معمولا سنگ ۵ میل خودش دفع می شود .

   پاسخ

پاسخ

نه − پنج =