درمان ناباروری در مردان
13 اکتبر

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان در چه شرایطی موفقیت آمیز است؟ آیا می دانستید که بسیاری از موارد ناباروری زوجین با درمان مناسب و به موقع قابل درمان است؟ بسیاری از زوج هایی که مشکل ناباروری دارند، لازم است که هم زن و هم مرد به پزشک مراجعه داشته باشند. برای تشخیص ناباروری نیاز به انجام آزمایشات بسیاری می باشد. در برخی موارد دلیل اصلی ناباروری مشخص نیست. آزمایشات تشخیص ناباروری در بیشتر موارد هزینه بالایی داشته و مشمول بیمه نیستند. تشخیص مشکلات ناباروری در مردان معمولاً شامل آزمایشات زیر است:

  • آزمایش و معاینه فیزیکی و بررسی پرونده پزشکی فرد . در این آزمایش ناحیه تناسلی فرد بررسی شده و راجع به شرایط و بیماری های ژنتیکی، بیماری های مزمن، آسیب و جراحی های گوناگونی که فرد انجام داده، پرسش هایی صورت می گیرد. همچنین سوالاتی در زمینه دوران بلوغ و عادات جنسی فرد پرسیده می شود.
  • آنالیز مایع منی . نمونه مایع منی به روش های مختلفی از فرد گرفته می شود. در برخی موارد و به دلایل مذهبی نیاز است تا مایع منی در شرایط ویژه ای از فرد گرفته شود. پس از آن مایع منی به آزمایشگاه فرستاده شده و تعداد اسپرم موجود سنجیده می شود. همچنین شکل و ظاهر اسپرم ها و حرکت آنها بررسی می شود. اسپرم ها از لحاظ عفونت و هرگونه ظاهر غیر طبیعی بررسی می شوند. در مواردی دیده شده که در نمونه های مختلف اسپرمی که از فرد گرفته می شود، تعداد اسپرم ها تفاوت زیادی دارند. در اکثر موارد برای دست یابی به یک نتیجه درست نیاز به انجام آزمایش به دفعات زیادی می باشد. در صورتی که نتیجه آنالیز اسپرم فرد طبیعی باشد، قبل از انجام آزمایشات دیگر، پارتنر زن آزمایشاتی را باید انجام دهد.
درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان

در اغلب مواقع پیدا کردن یک دلیل اصلی برای ناباروری امکان پذیر نیست. با این حال شاید با انجام درمان های مختلفی که پزشک صلاح می داند، شانس بارداری افزایش یابد. در ادامه مطلب می توانید گزینه های مختلف درمان ناباروری در مردان را مطالعه فرمائید.

واریکوسل و ناباروری

در مواردی که واریکوسل موجب ناباروری می شود می توان با جراحی، ناباروری را درمان نمود. واریکوسل در موارد بسیاری می تواند موجب ناباروری در مردان شود. حتی زمانی که مرد یک فرزند دارد ولی در بارداری برای فرزند دوم دچار مشکل می باشد، احتمال واریکوسل وجود دارد. بنابراین درمان واریکوسل نقش موثری در درمان ناباروری دارد.

در مواردی مشاهده می شود که هیچ اسپرمی در مایع منی وجود ندارد. در این موارد می توان با بهره گیری از تکنیک های مخصوصی به طور مستقیم اسپرم را از بیضه ها خارج کرد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی عمل واریکوسل را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

همچنین در مواردی که وازکتومی صورت گرفته می توان با جراحی لوله های اسپرم را دوباره باز کرد. در برخی موارد هم مشکلاتی در زمینه رابطه جنسی وجود دارد که با مشاوره و دارو درمانی قابل رفع است.

در مواردی که ناباروری در نتیجه عفونت ارگان های جنسی می باشد، می توان با مصرف آنتی بیوتیک مورد را مرتفع نمود ولی این نوع درمان همیشه ناباروری را درمان نمی کند.

در شرایطی که ناباروری در نتیجه مشکلات هورمونی باشد می توان با دارودرمانی و مصرف قرص های هورمونی ناباروری را درمان نمود.

منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-infertility/diagnosis-treatment/drc-20374780

درباره نویسنده

پاسخ

5 × 4 =