درمان ناباروری ناشی از واریکوسل
26 مه

درمان ناباروری ناشی از واریکوسل

درمان ناباروری ناشی از واریکوسل

شایعترین علت ناباروری در مردان بیماری واریکوسل می باشد . 35 – 40 درصد افرادی که ناباروری اولیه دارند ناشی از بیماری واریکوسل می باشد . همچنین حدود 80 درصد ناباروری های ثانویه که یک فرزند یا سقط داشته اند می تواند به علت این عارضه باشد . بیماری واریکوسل یک بیماری وابسته به زمان است، به همین خاطر هرچقدر درمان آن را به تعویق اندازید مشکلات بیشتری پدید خواهد آمد .

بنابراین بهتر است افرادی که در دوره نوجوانی با مشکلاتی همچون توقف رشد بیضه یا رشد نسبی خوبی در بیضه ندارند، بهتر است از به تعویق انداختن درمان بپرهیزند و با یک متخصص اورولوژی مشورت نمایند تا در صورت نیاز اقدامات درمان انجام گردد .

درمان ناباروری ناشی از واریکوسل

درمان ناباروری ناشی از واریکوسل

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل به دنبال یک مسئله مادرزادی در دوره جنینی ایجاد می شود و عروق مربوط به بیضه به صورت واریسی در می آیند و متصل می شوند و این اتصال باعث تا جریان خون و حرارت در بیضه بالاتر رود . زمانی که دمای بیضه بالاتر می رود باعث از بین رفتن اسپرم ها می شود زیرا اسپرم ها برای زنده ماندن به دمای کمتر از دمای بدن دارند و همین کاهش تعداد اسپرم ها می تواند منجر به نازایی در فرد شود .

چه کسانی نیاز به عمل دارند ؟

مهمترین سوالی که خیلی از افراد در مورد بیماری واریکوسل دارند این است که، در صورت وجود بیماری واریکوسل آیا تمامی این بیماری ها نیاز به درمان دارند ؟ لذا باید گفت زمانی که بیماری واریکوسل باعث اختلال در عملکرد بیضه ها شود بدین معنا که، موجب مشکل در رشد بیضه در افراد نوجوان گردد در این مواقع بهتر است، فرد به درمان بیماری واریکوسل بپردازد .

همچنین افرادی که مشکلات ناباروری دارند، در صورتی که همسر آن ها سالم باشد و مشکلی نداشته باشد . در این مواقع توصیه می شود در صورت داشتن مشکلات آنالیز اسپرم به درمان بیماری واریکوسل اقدام نماید .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

 

درمان واریکوسل در وهله اول به منظور پیشگیری از بروز عوارض می باشد و الزاما به معنای نتیجه گیری صددرصد نخواهد بود، هدف اول از درمان پیشگیری و هدف دوم بهبود یافتن بیماری تا حدودی می باشد که این میزان از بهبودی بسته به درجه واریکوسل و وضعیت بیمار و مدت زمان شروع بیماری دارد . بنابراین در صورتی که فرد دارای شرایط ذکر شده باشد، بهتر است نسبت به درمان اقدام نماید .

درمان واریکوسل

واریکوسل هیچ گونه درمان دارویی ندارد، در صورتی که نیاز به درمان داشته باشد، بهترین روش درمان جراحی می باشد . بهترین روش استاندارد جراحی به روش میکروسکوپی با یک برش در ناحیه پایین شکم است .

جراحی واریکوسل یک جراحی به صورت سرپایی است و آنچه باید به آن توجه زیادی شود، نوع جراحی می باشد، که جراحی میکروسکوپیک یک روشی است که میزان دقت در آن بالا است و شدت عوارض در این نوع جراحی بسیار کم خواهد بود .

میزان نتایج مفید و عملکردی که از جراحی دیده می شود، به طور متوسط در هفتاد درصد موارد باعث بهتر شدن پارامتر های اسپرم از نظر تعداد و کیفیت می شود و در چهل تا پنجاه درصد این موارد موجب بارداری خود به خود می شود .

نتیجه گیری

بیماری واریکوسل به راحتی قابل تشخیص است . برای درمان این بیماری بهتر است به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید و از به تعویق انداختن درمان آن بپرهیزید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

4 × 5 =