درمان واریکوسل
15 آوریل

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل، چندان ضرورتی ندارد. بسیاری از مردانی که واریکوسل دارند، حتی بدون انجام اقدامات درمانی، توانایی بارور شدن را دارند. اما در صورتی که این بیماری، منجر به بروز درد، آتروفی بیضه و یا ناباروری شود، اقدامات درمانی باید آغاز شود.

هدف از جراحی، بازگرداندن جریان خون به ناحیه درگیر، به حالت طبیعی و نرمال می باشد. در مردان نابارور، درمان واریکوسل می تواند باعث درمان ناباروری و یا بهبود تعداد اسپرم ها شود، به خصوص در مواردی که از IVF (لقاح خارج رحمی) استفاده می شود. درمان واریکوسل می تواند اختلالات ناباروری و مشکلات باروری را بر ای هر فرد از بین ببرد .

دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی مهارت به خصوصی در رابطه با واریکوسل و درمان آن دارد . تمامی کسانی که از این بیماری رنج می برند می توانند با شماره 021-88591523 تماس حاصل فرمایند و با تعیین وقت قبلی به دکتر کیوان رادخواه جهت واریکوسل و درمان آن مراجعه کنند .

برخی دیگر روش های درمانی عبارتند از

  • جراحی باز

درمان واریکوسل با این شیوه جراحی، به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی و عمومی انجام می شود. در جراحی باز، جراح از طریق کشاله ران به رگ دسترسی پیدا می کند، اما امکان ایجاد برش هایی در ناحیه شکم و یا زیر کشاله ران نیز وجود دارد. خوشبختانه با پیشرفت هایی که در زمینه پزشکی صورت گرفته، عوارض جراحی به حداقل رسیده است. استفاده از میکروسکوپ در طول عمل، برای دید بهتر جراح و و یا سونوگرافی داپلر، از جمله این پیشرفت هاست.

امکان انجام فعالیت های عادی و سبک، دو روز بعد از جراحی باز وجود دارد. در صورتی که فرد مشکل خاصی نداشته باشد، می تواند فعالیت های سنگین و ورزش را دو هفته بعد از جراحی آغاز کند.

درد ناشی از جراحی باز، ممکن است تا چند روز ادامه یابد، به همین خاطر اغلب داروهای مسکن مانند استامینوفن و یا ژلوفن، از سوی پزشک به بیمار داده می شود.

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

بهتر است بیمار تا چند ماه و تا زمان رسیدن تعداد اسپرم ها به حد مطلوب در مایع منی، رابطه جنسی نداشته باشد. تقریبا 3 ماه طول می کشد تا تعداد اسپرم ها به حد مطلوب برسند.

از آنجایی که این شیوه جراحی با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود، درصد موفقیت بالاتری نسبت به سایر اقدامات درمانی دارد.

  • جراحی لاپاراسکوپی

در این شیوه جراحی، جراح برش های کوچکی را در ناحیه شکم ایجاد می کند و سپس با عبور ابزار ریزی از طریق برش ها، امکان مشاهده و ترمیم واریکوسل فراهم خواهد شد.

واریکوسل بیماری می باشد که در بین مردان به صورت چشمگیری رایج می باشد و هر روزه بر تعداد مبتلایان افزوده می شود . از هر 100 مرد 15 نفر و از هر 100 مرد نابارور 40 نفر به واریکوسل دچار می شوند . در ادامه این مطلب در رابطه با بیماری واریکوسل و درمان واریکوسل اطلاعاتی ارائه داده شده است .

هر فردی در بدن خود دارای دو رگ می باشد که یکی از آن ها سرخرگ می باشد و دیگری سیاهرگ می باشد . این دو رگ حاوی دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف می باشند و مسئولیت آن ها جلوگیری از برگشت خون به عقب و ارسال خون به صورت خیلی سریع به سمت قلب می باشد .

زمانی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها دچار اختلالاتی می شود و تخریب می شوند و خون بر نمی گردد در این مواقع واریکوسل رخ داده است .  به صورت کلی می توان گفت واریکوسل زمانی اتفاق می افتد که رگ های بیضه واریسی می شوند . واریکوسل مانند دیگر بیماری ها دارای درجات و علائم می باشد که هرکدام از آن ها به شرح ذیل می باشد .

واریکوسل حاوی سه گرید یا درجه می باشد  

واریکوسل گرید 1

در این نوع درجه از واریکوسل رگ های واریسی را نمی توان مشاهده کرد و پزشک با معاینات فیزیکی که می تواند انجام دهد قادر به این می باشد که آن را تشخیص دهد .

 واریکوسل گرید 2

در این گرید رگ های واریسی نمی توانند مشاهده شوند اما با لمس بیضه ها می توان رگ ها را احساس کرد .

واریکوسل گرید 3

در این نوع دیگر هیچ احتیاجی به معاینات فیزیکی نمی باشد و رگ ها را می توان بسیار راحت مشاهده کرد .

هر فردی با مشاهده هر کدام از علائم واریکوسل در خود می بایستی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند و آن را درمان کند .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ