درمان واریکوسل
07 ژوئن

درمان واریکوسل

واریکوسل

شایع ترین علت ناباروری در مردان که قابل درمان است، بیماری واریکوسل می باشد . حدود پانزده درصد از پسران در دوره نوجوانی به این بیماری مبتلا می شوند . واریکوسل به سیاهرگ های گشاد شده در اطراف بیضه گفته می شود . واریکوسل شامل سه درجه بوده که معمولا درجات متوسط و شدید آن نیازمند جراحی هستند .

واریکوسل بیماری می باشد که در بین مردان به صورت چشمگیری رایج می باشد و هر روزه بر تعداد مبتلایان افزوده می شود . از هر 100 مرد 15 نفر و از هر 100 مرد نابارور 40 نفر به واریکوسل دچار می شوند . در ادامه این مطلب در رابطه با بیماری واریکوسل و درمان واریکوسل اطلاعاتی ارائه داده شده است .

هر فردی در بدن خود دارای دو رگ می باشد که یکی از آن ها سرخرگ می باشد و دیگری سیاهرگ می باشد . این دو رگ حاوی دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف می باشند و مسئولیت آن ها جلوگیری از برگشت خون به عقب و ارسال خون به صورت خیلی سریع به سمت قلب می باشد .

زمانی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها دچار اختلالاتی می شود و تخریب می شوند و خون بر نمی گردد در این مواقع واریکوسل رخ داده است . به صورت کلی می توان گفت واریکوسل زمانی اتفاق می افتد که رگ های بیضه واریسی می شوند . واریکوسل مانند دیگر بیماری ها دارای درجات و علائم می باشد که هرکدام از آن ها به شرح ذیل می باشد .

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

درجات واریکوسل

واریکوسل گرید 1

در این نوع درجه از واریکوسل رگ های واریسی را نمی توان مشاهده کرد و پزشک با معاینات فیزیکی که می تواند انجام دهد قادر به این می باشد که آن را تشخیص دهد .

واریکوسل گرید 2

در این گرید رگ های واریسی را نمی توان مشاهده نمود اما با لمس بیضه ها می توان رگ ها را احساس کرد .

واریکوسل گرید 3

در واریکوسل گرید سه هیچ احتیاجی به معاینات فیزیکی نمی باشد و رگ ها را می توان بسیار راحت مشاهده کرد . هر فردی با مشاهده هر کدام از علائم واریکوسل در خود می بایستی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند و آن را درمان کند.

درمان واریکوسل بدون جراحی

بیماری واریکوسل اغلب در طول زمان پیشرفت می کند و نیاز به درمان خاصی ندارد و خوشبختانه بیشتر آنها به آسانی تشخیص داده می شود . معمولا در جوانان بالغ این بیماری ایجاد می شود و در 20 الی 40 درصد مواقع سبب ناباروری در مردان می شود . طبق آماری که منتشر شده است، 90 درصد موارد این بیماری در طرف چپ و در 10 درصد مواقع است که در دو طرف ایجاد می شود .

در چه مواقعی باید واریکوسل را درمان نمود ؟

معمولا زمانی که اشخاص متوجه می شوند که به بیماری واریکوسل مبتلا هستند، بسیار مضطرب می شوند. دکتر رادخواه به تمامی اشخاصی که به این بیماری مبتلا هستند توصیه می کند که نگران نباشند زیرا واریکوسل را در صورتی که خوش خیم باشد می توان درمان کرد، نکته ای که در خصوص واریکوسل وجود دارد این است که با دارو نمی توان این بیماری را درمان کرد، بلکه جراحی برای درمان این بیماری انجام می شود.

عوامل تاثیر گذار در تصمیم گیری برای عمل واریکوسل

 • سن بیمار
 • شدت واریکوسل
 • وضعیت باروری

زمانی جراحی واریکوسلکتومی را پزشک انجام می دهد که واریکوسل به درجه دو یا سه رسیده باشد و یا در شخص مشکل ناباروری را ایجاد کرده باشد . جراحی واریکوسل زمانی که این بیماری همراه با اختلال در منی باشد، الزامی است.

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل تنها به روش دارویی امکان پذیر نیست، روش های جراحی مختلفی برای درمان واریکوسل وجود دارد که عبارتست از :

 • درمان واریکوسل با برش جراحی
 • درمان واریکوسل با روش آمبولیزاسیون از طریق پوست
 • درمان واریکوسل با لیزر

روش اینگوینال میکروسکوپیک یک روش استاندارد طلایی جراحی برای درمان واریکوسل است که در بخش پایین شکم برش کوچکی ایجاد می شود و با کمک میکروسکوپ بالای بیضه جراحی انجام می شود .

در این روش حفظ سرخرگ (شریان) و حفظ عصب و عروق لنفاوی انجام می شود، بهتر است بدانید که در این روش میزان عود بسیار کم است و طبق آماری که منتشر شده است بین یک الی دو درصد است .

جراحی اینگوینال مانند روش اول جراحی است و تنها تفاوت آن با این روش انجام بدون میکروسکوپ است .

یکی از روش های دیگر عمل واریکوسل جراحی رتروپریتوئن است که تفاوت آن با سایر روش ها نحوه و مکان برش است .

جراحی لاپاروسکوپ معمولا سه سوراخ در شکم ایجاد می شود و امکان دارد به عروق بزرگ و مثانه یا روده ها آسیب وارد شود .

آمبولیزاسیون نیز یکی دیگر از روش های جراحی است .

واریکوسل شایع ترین علت ناباروی در مردان و کاهش تعداد اسپرم ها می باشد . دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی با بهره گیری از روش های نوین به درمان واریکوسل می پردازد .  تمامی کسانی که از این بیماری یا سرطان دستگاه تناسلی مردان رنج می برند می توانند با شماره 02188591523 تماس حاصل فرمایند و با تعیین وقت قبلی به دکتر کیوان رادخواه جهت واریکوسل و درمان آن مراجعه کنند. همچنین برای ارتباط با دکتر با اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه وی در ارتباط باشید .

مراقبت های قبل و پس از عمل واریکوسل

 • نیاز است موهای ناحیه قبل از عمل تراشیده شود .
 • از 12 ساعت قبل از عمل بیمار نباید چیزی بیاشامید .
 • بسته به وضعیت بیمار عمل با بی حسی و بیهوشی انجام می شود .
 • مدت زمان عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد که معمولا نیاز به 30 الی 60 دقیقه است .
 • در اغلب موارد شخص 24 ساعت پس از عمل واریکوسل مرخص می شود .
 • پس از عمل نیاز است که شخص 48 ساعت استراحت نماید .
 • انجام مراقبت جنسی باید پس از یک هفته انجام شود .

عوارض واریکوسل

 • انسداد عملکرد در رگ ها به دلیل خرابی و اختلال در دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها رخ می دهد
 • ضعیف شدن سلول نطفه ساز بیضه
 • کوچک شدن بیضه ها
 • درد مزمن در بیضه ها

نکاتی در خصوص درمان واریکوسل

راه های مختلفی برای درمان واریکوسل است که معمولا بهترین روش جراحی است که برای هر واریکوسل بسته به شدت و نوع آن روش های جراحی متفاوت است . جراحی واریکوسل به آسانی قابل انجام است بنابراین در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما پزشک را مطلعه نمایید تا مشکل جدی برای شما ایجاد نشود .

انتخاب پزشک جهت جراحی و درمان واریکوسل بسیار اهمیت دارد، زیرا درمان واریکوسل اگر چه آسان است اما مهم است که در زمان جراحی به بیضه ها و شریان ها ضربه ای وارد نشود، به همین جهت توصیه می شود که حتما در انتخاب پزشک جراح خود نهایت وسواس را به خرج دهید که علاوه بر داشتن تبحر و تخصص در این زمینه نسبت به این بیماری آگاهی کاملی را داشته باشد تا بهترین جراحی با حداقل عوارض برای شما انجام شود .

واریکوسل درمان دارویی ندارد، نباید برای درمان واریکوسل به شکل خود سرانه دارو مصرف کرد . برای درمان واریکوسل جراحی قطعی ترین راه است .

برای درمان واریکوسل جراحی واریکوسل میکروسرجری و لاپاراسکوپی بهترین روش درمانی است . در صورتی که بیماری واریکوسل دارید باید حتما باید درمان را انجام دهید زیرا این بیماری اگر درمان نشود سبب ناباروری در آقایان می شود . از آنجایی که این شیوه جراحی با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود، درصد موفقیت بالاتری نسبت به سایر اقدامات درمانی دارد .

درمان واریکوسل آسان است، پس از واریکوسل باید مراقبت های انجام شود گرچه این نکات ساده می باشند اما رعایت آنها بسیار مهم و الزامی است زیرا در تسریع روند بهبودی بسیار تاثیر گذار است .

پس از جراحی واریکوسل باید از ویتامین E،C و برخی از داروها نظیر کلومیفن، آپوبنتوکسی فیلین و … باید استفاده شود . تمامی داروهای را که برای درمان واریکوسل استفاده می کنید باید زیر نظر پزشک باشد و از مصرف خود سرانه داروها اجتناب نمایید .

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

برخی دیگر از روش های درمانی

جراحی باز

درمان واریکوسل با جراحی باز به صورت سرپایی قابل انجام است که این جراحی به صورت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می گردد . در این روش جراحی، جراح از طریق کشاله ران به رگ دسترسی پیدا می کند، اما امکان ایجاد برش هایی در ناحیه شکم و یا زیر کشاله ران نیز وجود دارد . خوشبختانه با پیشرفت هایی که در زمینه پزشکی صورت گرفته، عوارض جراحی به حداقل رسیده است . استفاده از میکروسکوپ در طول عمل، برای دید بهتر جراح و یا سونوگرافی داپلر، از جمله این پیشرفت هاست .

دوره نقاهت پس از جراحی باز واریکوسل

امکان انجام فعالیت های عادی و سبک، دو روز بعد از جراحی باز وجود دارد . در صورتی که فرد مشکل خاصی نداشته باشد، می تواند فعالیت های سنگین و ورزش را دو هفته بعد از جراحی آغاز کند .

درد ناشی از جراحی باز، ممکن است تا چند روز ادامه یابد، به همین خاطر اغلب داروهای مسکن مانند استامینوفن و یا ژلوفن، از سوی پزشک به بیمار داده می شود.

بهتر است بیمار تا چند ماه و تا زمان رسیدن تعداد اسپرم ها به حد مطلوب در مایع منی، رابطه جنسی نداشته باشد . تقریبا 3 ماه طول می کشد تا تعداد اسپرم ها به حد مطلوب برسند .

جراحی لاپاراسکوپی

در این شیوه جراحی، جراح برش های کوچکی را در ناحیه شکم ایجاد می کند و سپس با عبور ابزار ریزی از طریق برش ها، امکان مشاهده و ترمیم واریکوسل فراهم خواهد شد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطلب مرتبط با این مقاله:

عمل میکروسکوپیک واریکوسل

عوارض واریکوسل

واریکوسل خفیف

نقش واریکوسل در ناباروری

درباره نویسنده

4 thoughts on “درمان واریکوسل

 1. رضا - آگوست 29, 2018 در 11:21 ق.ظ

  من واریکوسل درجه سه ارم حتما باید عمل کنم؟ اگر عمل بشه چه روشی رو شما پیشنهاد می کنید؟

  پاسخ
  • uroweb - سپتامبر 2, 2018 در 4:50 ق.ظ

   در صورت تاثیر در کیفیت اسپرم باید عمل بشه. روش میکروسکوپیک بهترین اثر را دارد

   پاسخ
 2. علی - آگوست 29, 2018 در 11:22 ق.ظ

  بنده تقریبا یک ماه پیش عمل کردم واریکوسل رو سوالم اینه به چه روشی عمل شده چون الان که شکممو فشار می دم رگ بیضه چپ باز هم کمی بزرگ میشه.

  پاسخ
  • uroweb - سپتامبر 2, 2018 در 4:50 ق.ظ

   هر روشی ممکن است عود داشته باشه

   پاسخ

پاسخ

5 + 2 =