دیورتیکول های مثانه
29 جولای

دیورتیکول های مثانه

دیورتیکول های مثانه

دیورتیکول های مثانه یکی از بیماری های سیستم ادراری می باشد. دیورتیکول های مثانه در سایزهای مختلف و به صوررت منفرد یا متعدد دیده می شوند. این ضایعات ممکن است به طور مادرزادی وجود داشته در دوران کودکی ایجاد علایم نمایند و معمولاً در این دوران تشخیص داده می شوند و یا ممکن است به طور اکتسابی ایجاد شده و حاصل تنگی های مسیر خروجی ادرار از مثانه (مثلاً هیپرتروفی پروستات) باشد. گاهی دیورتیکول ها به طور تصادفی در روش های تصویربرداری شکم و لگن تشخیص داده می شوند بدون این که ایجاد مشکلی برای بیمار نموده باشند.

دیورتیکول مثانه ای است که به صورت توده لگنی خود را تظاهر کرده و قبل از عمل جراحی تشخیص داده نشده است. بیمار از درد شکم شاکی بوده و علایم و نشانه های درگیری سیستم ادراری را بیان نمی کرده است. در روش های تصویر برداری نیز توده لگنی بدون ارتباط با مثانه گزارش شده است و تنها در طی لاپاروسکوپی متوجه ارتباط توده با مثانه شده و بیمار را تحت عمل دیورتیکولکتومی قرار داده ایم.

دیورتیکول-های-مثانه

تشخیص دیورتیکول های مثانه

انمای باریم: برای این آزمایش، به بیمار انما داده می شود. تزریق مایع از طریق معقد به داخل راست روده (با یک مایع که باعث می شود روده بزرگ شما در اشعه X، نشان داده شود.)

کولونوسکپی: دکتر رادخواه فوق تخصص اورولوژی  لوله ای را به همراه دوربین درون روده بیمار می فرستد. در این آزمایش بیمار توسط مواد بی حس کننده خواب آلوده می شود تا دردی احساس نکند.

سی تی اسکن: در این نوع آزمایش هم به کمک پرتوهای x کیسه های دستگاه گوارش را که احتمالا ملتهب شده اند مشاهده کند.

سیگموئیدوسکوپی: در این آزمایش نیز پزشک یک لوله را به همراه دوربین از طریق مقعد به داخل انتهایی ترین قسمت راست روده می فرستد تا بتواند آنجا را بررسی کند.

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

واریکوسل

بیماری های مثانه

جراحی زیبایی مردان

التهاب پروستات

و…

با تشکر دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

2 + ده =