سرطان بیضه
13 سپتامبر

سرطان بیضه

سرطان بیضه

سرطان بیضه ،سرطان خاص مردان جوان می باشد .که یافته شایع آن افزایش  سایز بیضه بدون درد می باشد .

بیماری که با این نشانه ها مراجعه می کند بعد از معاینه ،پزشک اورولوژی با یافته های هورمونی و سونوگرافی تایید تشخیص می دهد .

درمانی که برای این بیماران انجام می شود برداشتن بیضه از طریق کشاله ران می باشد .پس از تایید پاتولوژی درمان های آتی  برای بیمار انجام می شود .

همانطور که میدانید سرطان از آن دسته بیماری هایی می باشد که حتی شنیدن نام آن هم خوشایند نمی باشد .

تومورهای بیضه چیست؟

رشد غیر طیعی سلول های بیضه سبب ایجاد بدخیمی در بیضه ها می گردد. سرطان بیضه خوشبختانه در دسته سرطان های غیر شایع می باشد .

با اينكه اين تومورها شيوع زيادي ندارند، ولي به علت گرفتار كردن مردان جوان اهميت پيدا مي‌كنند. به‌ طوري‌ كه تومور بيضه در مردان در سنين 25 تا 34 سالگي، شايع‌ترين تومور است. سرطان بيضه در سمت راست كمي شايع‌ تر از سمت چپ است .

سرطان-بیضه

دلیل ایجاد تومورهای بیضه

دلایل ایجاد تومورهای بیضه دقیقا پیدا نمی باشد ولی می توان گفت عوامل مادرزادی و محیطی بسیاری در ایجاد آن تاثیر گذار هستند  از جمله عوامل موثر در ایجاد تومورهای بیضه ،كريپتوركيدسيم است كه به معني عدم نزول بيضه به محل طبيعي خود در كيسه اسكروتوم است. در حالت طبيعي بيضه‌ها در دوره جنيني در داخل شكم تشكيل مي‌شوند و سپس مسير خود را به سمت كيسه بيضه طي كرده و داخل آن قرار می گيرند، به طور‌ي‌كه وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد، بيضه‌ها در حين معاينه بايد داخل كيسه بيضه باشند.

علائم ابتلا به تومورهای بیضه

در ابتداي بيماري كه هنوز سرطان محدود به بيضه است ،اغلب بزرگي بيضه‌ها، وجود توده‌ در بيضه و يا درد بيضه از علايم بيماري هستند ولي با پيشرفت بيماري، علايمي مثل كمردرد، درد زير شكم، درد بيضه‌ها و احساس ناراحتي در آنها و ورم پاها ايجاد می شود .

اغلب مردان خودشان با لمس توده و يا ساير علايم گفته شده، متوجه ابتلا به سرطان بيضه مي‌شوند. براي تشخيص سريع اين بيماري تمام مردان بايد پس از سن بلوغ بيضه‌هاي خود را مورد معاينه قرار دهندو بهتر است كه اين كار بعد از يك دوش آب گرم انجام شود

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

5 × 5 =