سرطان بیضه
13 سپتامبر

سرطان بیضه

سرطان بیضه

آیا سرطان بیضه کشنده است؟ تومور بیضه یکی از تومورهای شایع در سنین جوانی است. مردان جوان بیشترین درگیری با این بیماری را دارند و معمولاً با لمس یک تومور سفت در بیضه تشخیص داده می شود. از آنجایی که این تومور درد ندارد و عارضه ای در مراحل اول ایجاد نمی کند ، تشخیص آن در مراحل اولیه بیشتر توسط خود بیمار و لمس توده تشخیص داده می شود. با خواندن این مقاله به تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه پی می برید.

درمانی که برای این بیماران انجام می شود برداشتن بیضه از طریق کشاله ران می باشد. پس از تایید پاتولوژی، درمان های آتی برای بیمار انجام می شود. همانطور که میدانید سرطان از آن دسته بیماری هایی می باشد که حتی شنیدن نام آن هم خوشایند نمی باشد.

سرطان بیضه

سرطان بیضه

تشخیص سرطان بیضه

پزشکان جهت تشخیص سرطان بیضه ، از بیمار آزمایشات خون و سونوگرافی می گیرند، تا مطمئن شوند بافتی که با لمس ناحیه حس می شود، با بافت نشان داده شده در سونوگرافی یکی است. بیماری هایی که می توانند با تومور بیضه اشتباه گرفته شوند شامل بزرگی بیضه در اثر تجمع آب یا هیدروسل و همچنین عفونت های بیضه (اکثر تشخیص های اشتباهی با تومور بیضه ) می باشند. مواقعی که بیضه درد دارد، گرم می شود و یا عفونتی در آن هست معمولاً نمای ظاهری آن با تومور بیضه اشتباه گرفته می شود.

درمان سرطان بیضه بدخیم

ساختار سلولی تومور بیضه به نحوی است که ممکن است ظرف ده روز حجمش دوبرابر شود به بیان دیگر رشد خیلی سریعی دارد. بنابراین جهت پیشگیری از سرطان بیضه زمانی که توده ای لمس می شود باید بیمار سریعاً به پزشک مراجعه کند و درمان ها سریعتر شروع شود.

تومور بیضه اگر که به زودی درمان نشود، ممکن است در اولین مرحله به غدد لنفاوی پشت روده ها برسد. در مراحل بعدی به تمام ارگان های بدن شامل ریه، کبد، مغز و استخوان دست اندازی می کند. از خصوصیت این تومور این است که اگر به موقع تشخیص داده شود به درمان های جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی بسیار حساس می باشد و پاسخ می دهد. گاهی با بهره گیری از ترکیب دو روش درمانی، پاسخ درمانی بسیار خوب خواهد بود.

سرطان بیضه یکی از سرطان های شایع در سنین جوانی است. مردان جوان بیشترین درگیری با این بیماری را دارند و معمولاً با لمس یک تومور سفت در بیضه تشخیص داده می شود. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی با روش های نوینی و با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان این بیماری می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

12 حقیقت در رابطه با سرطان بیضه

 • این سرطان وقتی اتفاق می افتد که سلول های یکی از بیضه ها یا هر دو بیضه غیر طبیعی رشد می کنند. این سرطان در مردان با سنین 20 تا 35 سال شایع تر می باشد.
 • دلیل اصلی سرطان بیضه مشخص نیست ولی موارد مشکوکی در کلیه ها و یا ناهنجاریهای ناحیه تناسلی می تواند خطر این سرطان را افزایش دهد. همچنین سابقه خانوادگی این سرطان برای مثال در پدر یا برادر و همچنین سفید پوست بودن می تواند از علت های این سرطان باشد.
 • معمولاً بیمار با کشف یک غده یا ورم در یکی از بیضه ها می تواند متوجه این سرطان بشود. از علائم دیگر می توان به درد و احساس ناراحتی در بیضه ها اشاره کرد. برخی مواقع با بزرگی بیضه ها و دردهای شکمی و کمری می توان به این سرطان مشکوک شد.
 • تشخیص سرطان بیضه با بررسی سابقه بیماری در فرد و همچنین با دستگاه های اولتراسوند و آزمایش خون (بررسی نشانه های تومور بیضه در خون) ممکن است. بایوپسی بافت بیضه ها در برخی موارد ممکن است انجام گیرد.
 • سرطان بیضه ممکن است با جراحی درمان شده و با رادیوتراپی ، و یا شیمی درمانی روند درمان را کامل کرد. عوارض جانبی این جراحی از جمله ناباروری و اختلال در برقراری روابط جنسی می باشند. باقی عوارض جانبی بستگی به روند رادیوتراپی و شیمی درمانی دارد.
 • تشخیص درجه سرطان می تواند مشخص کند که آیا سلول های سرطانی در بدن انتشار یافته اند یا خیر. با آزمایشاتی نظیر سی تی اسکن ، ام آر آی و ایکس ری می توان به تشخیص درجه پیشرفتگی این سرطان کمک کرد.
 • سرطان بیضه چهار درجه دارد که از درجه صفر تا سه خوانده می شود. درجه سه این بیماری بسیار پیشرفته است.
 • برخی از انواع سرطان بیضه بعد از درمان، دوباره برمی گردد.
 • درمان این بیماری با توجه به درجه سرطان متفاوت می باشد. 5 نوع درمان مختلف وجود داشته که شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی ، درمان مراقبتی و شیمی درمانی با دوز بالا می باشند.
 • آزمایشات کلینیکی می تواند یکی از راه های درمانی برای برخی بیماران باشد.
 • درمان های جانبی و مکمل پس از اتمام دوره درمانی اصلی واجب است چون ممکن است این بیماری دوباره عود کند.
 • به دلیل عارضه ی ناباروری در روش های درمانی سرطان بیضه، می توان با فریز کردن و ذخیره نمونه اسپرم فرد در محیط آزمایشگاهی ، به حل مشکل پرداخت.

 

تومورهای بیضه چیست

رشد غیر طبیعی سلول های بیضه سبب ایجاد بدخیمی در بیضه ها می گردد. سرطان بیضه خوشبختانه در دسته سرطان های غیر شایع می باشد.

سرطان بیضه

سرطان بیضه

علت سرطان بیضه

دلایل ایجاد تومورهای بیضه دقیقا پیدا نمی باشد ولی می توان گفت عوامل مادرزادی و محیطی بسیاری در ایجاد آن تاثیر گذار هستند.  از جمله عوامل موثر در ایجاد تومورهای بیضه ،كريپتوركيدسيم است كه به معني عدم نزول بيضه به محل طبيعي خود در كيسه اسكروتوم است. در حالت طبيعي بيضه‌ها در دوره جنيني در داخل شكم تشكيل مي‌شوند و سپس مسير خود را به سمت كيسه بيضه طي كرده و داخل آن قرار می گيرند، به طور‌ي‌كه وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد، بيضه‌ها در حين معاينه بايد داخل كيسه بيضه باشند.

www.medicinenet.com/testicular_cancer/article.htm#what_is_testicular_cancer

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

نوزده + یازده =