سرطان دستگاه تناسلی مردان
07 ژوئن

سرطان دستگاه تناسلی مردان

سرطان دستگاه تناسلی مردان

سرطان دستگاه آلت تناسلی مردان از سلول های پوست آلت شروع می شود و کم کم به داخل نفوذ پیدا می کند . این سرطان بسیار نادر می باشد، البته با تشخیص به موقع و مراحل اولیه آغاز، این سرطان قابل درمان است . هر ساله تعدادی از مردان مبتلا به سرطان دستگاه تناسلی به خصوص در بریتانیا دیده می شود . اگر تشخیص به موقع باشد، درمان سریع انجام می شود و فرد زنده می ماند .

سرطان آلت تناسلی بیشتر در افراد مسن، مخصوصا 60 به بالا، که بهداشت شخصی خود را رعایت نکرده اند بیشتر دیده می شود . می توان گفت که سرطان دستگاه تناسلی مردان در افرادی که در روزهای آغازین تولد خود ختنه نشده اند دیده می شود، زیرا زیر پوست ختنه گاه خود را تمیز نکرده اند، در نتیجه سرطان آلت تناسلی در افرادی که ختنه شده اند بسیار نادر می باشد .

سرطان-دستگاه-تناسلی-مردان

دلایل ایجاد سرطان آلت تناسلی در مردان

علت این سرطان هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، و متخصصان به طور دقیق علت پدیدار شدن این عارضه را نمی دانند . اما ختنه نکردن احتمال بروز این بیماری را به طور قابل توجهی افزایش می دهد ،اگر مایعات خارج شده از آلت تناسلی در زیر پوست باقی بماند احتمال ابتلا به سرطان بسیار بیشتر می شود .

سرطان دستگاه آلت تناسلی مردان بیشتر به دلیل التهاب طولانی در سطح آلت تناسلی دیده می شود .این نوع سرطان از طریق رایطه جنسی به فرد منتقل نمی شود .البته ناگفته نماند که بعضی از محققان معتقدند که بیشتر افراد از طریق ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند ،این ویروس هم از طریق رابطه جنسی به فرد انتقال می یابد .

می توان گفت نیز مصرف سیگار هم یکی از عوامل مبتلا شدن به این بیماری می باشد . این مورد بیان گر تاثیرات منفی مصرف سیگار بر روی سیستم ایمنی و دفاعی بدن می باشد .

این بیماری همچنین در مردانی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند بیشتر دیده می شود .

نشانه های سرطان دستگاه تناسلی مردان

تغییراتی که در پوست آلت ایجاد می شود ،شایع ترین نشانه سرطان آلت تناسلی می باشد . این تغییرات گاهی ممکن است در پوست جلوی آلت مردان ختنه نشده ،نوک آلت و یا بر روی بدنه آلت تناسلی دیده شود .

 • خون ریزی و یا ترشحات بد بو از آلت تناسلی
 • وجود راش پوستی و یا پوسته زبر بر روی آلت
 • نمایان شدن زخم و زگیل زیر پوست ختنه گاه و یا حتی بر روی سر آلت تناسلی
 • تغییر رنگ پوست آلت تناسلی
 • تورم انتهای آلت
 • تشکیل یک توده زیر پوست ختنه گاه و یا گاهی بر روی سر آلت تناسلی

با دیدن هرکدام از نشانه های ذکر شده حتما باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید .

البته می توان این را گفت که بسیاری از لکه ها ،توده ها و یا برجستگی های آلت تناسلی مردان بیشتر بی ضرر هستند و به علت عفونت ناشی از یک رابطه جنسی پدیدار می شوند .

در صورت دیده شدن نشانه های سرطان آلت تناسلی جای نگرانی نیست ،پزشک شما را هر چه سریعتر به یک متخصص اورولوژیست ارجاع می دهد .

راه های تشخیص سرطان آلت تناسلی مردان

پزشک ابتدا از آلت تناسلی نمونه برداری می کند ،به این صورت که یک تکه کوچک از بافت را جدا می کند . بررسی های لازم را برروی نمونه گرفته شده انجام می دهد . با این کار کمک فراوانی  به تشخیص سرطانی و یا غیر سرطانی توده می شود . حتی گاهی این امکان وجود دارد که در صورت تجویز پزشک نمونه برداری از غدد کشاله ران ،سونوگرافی و سی تی اسکن از قسمت های پایین تنه را برای بیمار تجویز کند .

سرطان-دستگاه-تناسلی-مردان

راه های درمانی سرطان آلت تناسلی

در صورت تشخیص پزشک به سرطان آلت تناسلی ،بیشتر راه های درمانی زیر را تجویز می کند .

مصرف داروهایی که بر روی پوست استفاده می شوند ،مثل کرم و پماد ها

انجام ختنه ،با عمل ختنه پزشک ،پوست ختنه گاه را بر می دارد . از این روش درمان فقط زمانی استفاده می شود که فقط پوست ختنه گاه به سرطان مبتلا شده باشد .

استفاده از لیزر برای از بین بردن  و کاهش مناطق سرطانی

درمان با کمک سرما درمانی ،در این روش از یک مایع سرد یا وسیله ای برای فریز کردن و از بین بردن بافت های آسیب دیده استفاده می شود .

جراحی موس ،که در طی آن پزشک بافت سرطانی را به صورت لایه لایه بر می دارد تا به پوست سالم فرد بیمار برسد .

شیمی درمانی

درمان با عمل جراحی ،به منظور از  بین بردن ضایعات موجود . در این گونه عمل جراحی بخشی از آلت و یا حتی کل آلت تناسلی مردان برداشته می شود .

پرتو درمانی ،که از این روش کمتر استفاده می شود .

بعد از تشخیص سرطان آلت تناسلی مردان ،فرد باید رابطه جنسی خود را قطع کند . و یا گاهی ممکن است در طی درمان بخشی از آلت تناسلی شما از بین برود ،این به نوبه خود سبب بروز مشکل در حین رابطه می شود .

البته با آمدن تکنیک های جدید جراحی این امکان وجود دارد که با استفاده از بافت های خود بدن فرد ،تا حد قابل توجهی از آلت تناسلی مردان را بازسازی کنیم .

اصولا بعد از درمان به دلیل ایجاد مشکلاتی که برای برقراری رابطه پیش می آید فرد دچار افسرگی و ناراحتی هایی می شود بهتر است که علاوه بر مراجعه به پزشکتان به یک روان پزشک هم مراجعه کنید . البته درمان سرطان آلت تناسلی مردان اگر در مراحل اولیه باشد بی تاثیر بر روابط جنسی فرد می باشد ،در هر صورت مشاوره با پزشک به فرد بسیار کمک کننده می باشد .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

2 thoughts on “سرطان دستگاه تناسلی مردان

 1. gholam - ژانویه 8, 2018 در 3:01 ق.ظ

  سلاااام من مدتی میشه دچار یک بیمار ی شدم وقتی خود ارزایی میکنم خیلی زود زود دشوییی باید برم بعد از آن که دیدم پایان حالت تناسیم اندازه یک عدس داخل تناسیم پیدا شوده نمی دونم چی کار کنم میشه همراه ی کنید ؟

  پاسخ
  • uroweb - ژانویه 20, 2018 در 11:18 ق.ظ

   دستشویی رفتن پس از انزال فیر طبیعی نیست ولی برجستگی رو باید معاینه کرد

   پاسخ

پاسخ

ده + 18 =