سرطان پروستات
13 سپتامبر

سرطان پروستات

سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات کشنده است؟ سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان می باشد. این سرطان در اثر تاثیر همورمون مردانه تستسترون بر سلول های پروستات رخ می دهد و باعث افزایش طول عمر سلول های پروستات می شود بدین ترتیب رشد توده های سرطانی آغاز می شود.

سرطان پروستات هم به صورت خوش خیم و هم بدخیم وجود دارد. اما سبب کاهش طول عمر در بیماران نمی گردد و به ندرت در مراحل اولیه از محدوده پروستات خارج می شود . در این موارد عمل جراحی و برداشت پروستات، درمانی قطعی محسوب می شود .

سرطان پروستات

سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات

هیچ علائم مشخصی در مراحل ابتدایی سرطان پروستات دیده نمی شود. زمانی که تومور در پروستات، باعث ورم غده پرستات شود و یا زمانی که بافت سرطانی به ارگان های دیگر بدن حمله می کند، علائم زیر رخ می دهد:

 • تکرر ادرار مخصوصاً در شب‌ها
 • سختی در متوقف کردن و یا شروع ادرار کردن
 • خروج ادرار با فشار کم
 • در رفتن ادرار به صورت قطره قطره در زمان خندیدن یا سرفه کردن
 • ناتوانی در ادرار کردن به صورت ایستاده
 • احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن و یا انزال
 • وجود خون یا لخته خون در ادرار یا مایع منی
 • اختلال در آغاز ادرار
 • درد در ناحیه لگن و پایین کمر اگر متناوب باشد
 • کاهش وزن یا کاهش اشتها به صورت ناخواسته

این نشانه ها برای بیماری سرطان نیست بلکه به خاطر انسداد مجاری، توسط رشد غده پروستات می باشد. این علائم همچنین می توانند ناشی از بزرگی غده پروستات باشند و هیچ گونه توده سرطانی در کار نباشد یا سرطان پروستات بدخیم نباشد.

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان می باشد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی و جراح واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی به درمان و تشخیص مثانه بیش فعال می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم سرطان پروستات پیش رفته

علائم سرطان پروستات بدخیم در مرحله پیش رفته شامل موارد زیر است:

 • احساس درد و سفتی در لگنچه، کمر، قفسه سینه، بالای ران و استخوان های آن نواحی
 • کاهش وزن و اشتها، خستگی مفرط، حالت تهوع و استفراغ
 • ورم در اندام های پایینی
 • احساس ضعف و فلج در انوام های تحتانی و همراه با یبوست

دلایل سرطان پروستات

تحقیقات هنوز دلیل اصلی سرطان پروستات را کشف نکرده اند. ولی برخی فاکتورهای خطر زا برای این بیماری وجود دارد و تحقیقاتی برای چگونگی تاثیر این فاکتور ها بر رشد سلول های سرطانی در حال انجام است. به زبان ساده سرطان پروستات به دلیل تغییر در ساختار DNA سلول های پروستات رخ می دهد. DNA یک نوع ماده شیمیایی در سلول ها می باشد که ژن های انسان را می سازد. ژن های انسان چگونگی کارکرد سلول ها را کنترل می کنند.

انسان ها معمولاً شبیه به پدر و مادرهایشان هستند بدین دلیل که آنها منبع DNA فرزند خود هستند. برخی ژن ها چگونگی رشد سلول ها، فرایند تقسیم سلولی و پایان عمر سلول ها را کنترل می کنند. نام این ژن ها ، انکوژن و سوپرسور می باشد. تغییرات DNA می توانند در طول زندگی فرد اتفاق افتاده و یا از طریق مادر یا پدر به ارث برسند.

سرطان پروستات

سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات

عواملی که خطر ابتلاء به این سرطان را افزایش می‌دهند سن بالا، سابقهٔ خانوادگی بیماری، و نژاد می‌باشد. حدود ۹۹ درصد موارد در افراد بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد. در صورتی که خویشاوندان درجه 1 مبتلا به این بیماری باشند، احتمال ابتلا به بیماری در آن ها به میزان زیادی می باشد تقریبا دو الی سه بار بیشتر از سایرین.

عوامل دیگری نیز در بروز این بیماری دخیل هستند که می توان آن ها را این طور عنوان کرد، رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز یا فراورده لبنی و یا رژیم‌های غذایی که سبزی‌های خاصی را در خود ندارند. سرطان پروستات از طریق بافت برداری تشخیص داده می‌شود. تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است بعد از انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به دیگر بخش‌های بدن سرایت کرده است یا نه.

https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/causes-risks-prevention/what-causes.html

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

دو × 3 =