سنگ شکن
20 سپتامبر

سنگ شکن

سنگ شکن

در صورای که سنگ های سیستم ادراری به خصوص کلیه ،زیر یک سانتی متر باشند و موجب انسداد و یا عوارض شده باشند یکی از بهترین درمان ها ،سنگ شکنی خارج از بدن می باشد .

در این روش بیمار بر تخت دراز می کشد و بدن آن به یک بالشتک آب متصل می گردد ،که امواج و نیرو از طریق همین بالشتک وارد بدن بیمار می گردد.دستگاه شکن  خارج بدنی حاوی یک لنزی می باشد که  انرژی را بر روی سنگ که مقطه کانونی می باشد ،متمرکز می کند و سبب می شود آن را بشکند .

سنگ شکنی در دو مرحله صورت می گیرد

سنگ شکنی در داخل لوله حالب

سنگ شکنی در داخل کلیه

سنگ-شکن

زمانی اقدام به سنگ شکنی در لوله حالب انجام می شود که مانع عبور ادرار از لوله حالب صورت بگیرد . در اصلاح به این اقدام آب آوردگی کلیه یا هیدرونفروز می گویند . سنگ هایی که در داخل کلیه سب درد و خونریزی و گرفتن سرحالب و هیدرونفروز می شوند به مرور زمان سبب بروز عفونت های کلیه می شوند . در این حالت پزشک برای درمان  تشخیص به سنگ شکنی می دهد .

البته لازم به توضیح است که دو نوع سنگ شکنی وجود دارد:

  • سنگ شکنی درون اندامی ،برای سنگ های مثانه و حالب .
    در این حالت پس از بیهوش کردن بیمار، دستگاهی از طریق مجاری ادرار به داخل مثانه یا حالب فرستاده شده و با دید مستقیم توسط سنگ شکن که انواع مختلفی دارد شکسته می شود.
  • سنگ شکنی برون اندامی، در این نوع سنگ شکنی احتیاجی به بیهوشی بیمار نیست و سنگ شکن با سنگ تماس مستقیم نداشته و از طریق امواج الکترومگنتیک از راه دور سنگ را خرد می کند.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص اورولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص اورولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

چهارده − دوازده =