سنگ مثانه در زنان
28 اکتبر

سنگ مثانه در زنان

سنگ مثانه در زنان

سنگ های مثانه بیشتر با نام سنگ کلیه در بین افراد شناخته می شوند . سنگ های مثانه می توانند در 4 قسمت از سیستم ادراری بدن قرار گیرند . حالب ،کلیه ،مثانه و همچنین مجرای اداری مکان هایی هستند که این سنگ های مثانه در آن ها می توانند قرار بگیرند . اما می توان گفت سنگ هایی که در مثانه بیشتر دیده می شوند ،سنگ هایی هستند که از راه کلیه وارد مثانه شده اند  و مثانه توانایی دفع آن ها را ندارد .

در صورتی که سنگ های موجود بتوانند خود را از کلیه به مثانه برسانند می توانند به راحتی خود را دفع کنند ،زیرا اندازه آن در حدی بوده است که توانایی رساندن خود به مثانه را داشته است .

در حالت کلی می توان گفت شیوع سنگ مثانه در زنان کمتر از مردان می باشد در نتیجه بیشتر علت سنگ در مثانه ،وجود مانع بر سر راه خروج ادرار و یا اجسام خارجی در داخل مثانه می باشد .

سنگ-مثانه-در-زنان

دلایل ایجاد سنگ مثانه

 • عفونت ادراری
 • عفونت ادراری به نوبه خود می تواند عاملی در تولید سنگ مثانه باشد .
 • وجود اجسام خارجی در داخل مثانه

در صورتی که جسم خارجی در مثانه قرار بگیرد باعث ایجاد رسوب می شود در نتیجه این امر عاملی در ایجاد سنگ مثانه می باشد . به همین دلیل است که در جراحی های رحم از نخ های قابل جذب استفاده می کنند ،زیرا در صورتی که نخ قابل جذب در این جراحی ها استفاده نشود ،می تواند بسرعت زمینه ایجاد سنگ کلیه در زنان باشد .

 • مثانه عصبی

در صورتی که فرد دچار ضایعات نخاعی باشد ،مثانه عصبی دارد ،در نتیجه مثانه عصبی عاملی در عفونت ادراری در زنان می باشد .

 • دیورتیکول مثانه

دیورتیکول به معنی ایجاد یک کیسه در جدار مثانه می باشد و به این دلیل که عاملی برای تجمع ادرار می باشد می تواند زمینه ساز تشکیل سنگ در مثانه شود .

دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی با تجریبات به خصوصی دارد و مهارت های ویژه ای که در روش های درمانی به کار می برد می تواند به راحیت سنگ مثانه را درمان کند و از بهترین متدها و روش ها درمان سنگ مثانه را انجام می دهد . اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که از سنگ مثانه رنج می برید می توانید جهت مراجعه و درمان با شماره های 88591523- 021 تماس حاصل فرمائید .

 چه عواملی در به وجود آمدن سنگ مثانه دخیل هستند

سنگ مثانه در زنان می تواند از علائمی مانند درد حاد شکم تا ادرار خونی با هم متغیر باشند . برخی مواقع سنگ های مثانه فاقد علائم و نشانه می باشند و خود را با هیچگونه علائمی شان نمی دهد و سنگ مثانه امکان دارد درحالی که درمان نشوند به خودی خود دفع شوند اما بعضی از آن ها احتیاج دارند که دارو مصرف کنند و یا تحت جراحی قرار گیرند .

سنگ مثانه چه علائمی از خود نشان می دهد

سنگ مثانه ای که نه چندان بزرگ نیست امکان دارد با نشانه و علائم خود را نشان ندهد و با بزرگ تر شدن سنگ مخاط دیواره مثانه دچار تحریک می شود و در نهایت درد و سوزش ادرار – تکرر ادرار – و ادرارهای سریع  و اداراری که حاوی خون می باشد رخ می دهد .

برخی از کسانی که دارای سنگ های مثانه هستند هیچگونه ناراحتی و یا اختلالی ندارد حتی در مواقعی که سنگ های آن ها کوچک نیستند اما اگرچه سنگ موجب خراش دادن دیواره مثانه شود ویا موجب بسته شدن راه عبور ادرار فرد شود می تواند فرد را با مشکلاتی روبرو کند و باعث ناراحتی وی شود .

به صورت کلی علائم و نشانه های سنگ مثانه به شرح ذیل می باشد

 • نواحی تحتانی شکم دچار درد می شود
 • فرد در حین و زمان ادرار درد بسیار دردناکی را احساس می کند .
 • تکرر ادرار
 • شخص در زمان دفع ادرار با مشکلاتی مواجه می شود و ادرار وی قطع می شود .
 • در ادرار شخص خون وجود دارد
 • ادرار فرد روشن نیست و ادرار رنگ عادی و طبیعی ندارد.
 • در صورتی که سنگ سبب بسته شدن دهانه خروجی مثانه شود احتباس ادراری رخ می دهد .

روش های تشخیص سنگ مثانه در زنان

سنگ های ادراری در دو دسته قرار می گیرند ،سنگ هایی که با کمک سونوگرافی دیده می شوند ،سنگ هایی تنها با استفاده از اشعه ایکس قابل رویت می باشند . در نتیجه استفاده از سونوگرافی یکی از روش های تشخیص سنگ های مثانه می باشد.

اما سیستوسکوپی بهترین البته دقیق ترین راه برای تشخیص سنگ های مثانه می باشد .

سنگ مثانه در زنان

سنگ مثانه در زنان

درمان سنگ مثانه

جراحی سنگ مثانه برای برخی از مواقع که فرد دارای سنگ مثانه بزرگ هستند یا به حدی دشوار هستند که نمی توان آن ها را خرد کرد . در این مواقع می توان به وسیله جراحی به روش باز سنگ مثانه را تخلیه کرد . در این مواقع پزشک شکافی در مثانه به وجود می آورد و سنگ ها را به  صورت مستقیم تخلیه می کند  امکان دارد سنگ ها به هر دلیلی که ایجاد شده بود در همین هنگام برطرف شوند .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

درباره نویسنده

پاسخ

1 × پنج =