سنگ مثانه در زنان
28 اکتبر

سنگ مثانه در زنان

سنگ مثانه در زنان

سنگ های مثانه بیشتر با نام سنگ کلیه در بین افراد شناخته می شوند . سنگ های مثانه می توانند در 4 قسمت از سیستم ادراری بدن قرار گیرند . حالب ،کلیه ،مثانه و همچنین مجرای اداری مکان هایی هستند که این سنگ های مثانه در آن ها می توانند قرار بگیرند . اما می توان گفت سنگ هایی که در مثانه بیشتر دیده می شوند ،سنگ هایی هستند که از راه کلیه وارد مثانه شده اند  و مثانه توانایی دفع آن ها را ندارد .

در صورتی که سنگ های موجود بتوانند خود را از کلیه به مثانه برسانند می توانند به راحتی خود را دفع کنند ،زیرا اندازه آن در حدی بوده است که توانایی رساندن خود به مثانه را داشته است .

در حالت کلی می توان گفت شیوع سنگ مثانه در زنان کمتر از مردان می باشد در نتیجه بیشتر علت سنگ در مثانه ،وجود مانع بر سر راه خروج ادرار و یا اجسام خارجی در داخل مثانه می باشد .

سنگ-مثانه-در-زنان

دلایل ایجاد سنگ مثانه

  • عفونت ادراری
  • عفونت ادراری به نوبه خود می تواند عاملی در تولید سنگ مثانه باشد .
  • وجود اجسام خارجی در داخل مثانه

در صورتی که جسم خارجی در مثانه قرار بگیرد باعث ایجاد رسوب می شود در نتیجه این امر عاملی در ایجاد سنگ مثانه می باشد . به همین دلیل است که در جراحی های رحم از نخ های قابل جذب استفاده می کنند ،زیرا در صورتی که نخ قابل جذب در این جراحی ها استفاده نشود ،می تواند بسرعت زمینه ایجاد سنگ کلیه در زنان باشد .

  • مثانه عصبی

در صورتی که فرد دچار ضایعات نخاعی باشد ،مثانه عصبی دارد ،در نتیجه مثانه عصبی عاملی در عفونت ادراری در زنان می باشد .

  • دیورتیکول مثانه

دیورتیکول به معنی ایجاد یک کیسه در جدار مثانه می باشد و به این دلیل که عاملی برای تجمع ادرار می باشد می تواند زمینه ساز تشکیل سنگ در مثانه شود

روش های تشخیص سنگ مثانه در زنان

سنگ های ادراری در دو دسته قرار می گیرند ،سنگ هایی که با کمک سونوگرافی دیده می شوند ،سنگ هایی تنها با استفاده از اشعه ایکس قابل رویت می باشند . در نتیجه استفاده از سونوگرافی یکی از روش های تشخیص سنگ های مثانه می باشد .

اما سیستوسکوپی بهترین  و البته دقیق ترین راه برای تشخیص سنگ مثانه می باشد .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص اورولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص اورولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ