سنگ های مثانه
10 جولای

سنگ های مثانه

سنگ های مثانه

سنگ های مثانه حدود 5 در صد از سنگ های ادراری را تشکیل می دهند . معمولا سنگ مثانه در مردان و در سنین بالای 50 سال دیده می شود .

سنگ های مثانه بیشتر به دلیل انسداد نسبی در خروجی مثانه مانند بزرگی پروستات و تنگی مجرای ادراری و

مثانه های عصبی بوجود می آیند.

البته گاهی سنگ های  مثانه به دلیل وجود جسم خارجی در مثانه ایجاد می شوند. بر خلاف سنگ های کلیوی، جنس سنگ های مثانه در موارد ادرار غیر عفونی اسید اوریک و در موارد ادرار عفونی سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم می باشند.

سنگ های مثانه در بیشتر اوقات منفرد هستند اما در مواقعی که ادرار در مثانه می ماند و کاملا تخلیه نمی شود ،متعدد و بزرگ می شود .

نشانه های سنگ های مثانه

  • ادرار کردن همراه با درد
  • ادرار کردن منقطع
  • ادرار خونی در انتهای ادرار

درد شدید برای سنگ کلیه زمانی دیده می شود که سنگ در گردن مثانه قرار گرفته است . البته این درد در مواردی ممکن است با خوابیدن به پشت برطرف گردد.این درد در بیشتر حالات به نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه، نشیمنگاه (پرینه) و گاه به کمر یا ران وارد می شود.

از آنجایی که جنس سنگ معمولا اسید اوریکی می باشد لذا خیلی اوقات در عکس های ساده رادیولوژی دیده نمی شوند. ولی در عکس های رنگی بصورت نقص پرشدگی دیده می شوند. سونوگرافی در تشخیص این سنگ ها مفید است. مطمئن ترین روش تشخیص سنگ مثانه سیستوسکوپی است.

سنگ-های-مثانه

درمان سنگ های مثانه

بیشتر سنگ های مثانه را با کمک روش های بسته و از داخل مجرای ادراری و یا ایجاد سوراخ بر روی شکم خارج می کنند . درمان سنگ های مثانه معولا کم عارضه و ب خطر می باشند .این درمان با بی حسی موضعی انجام می شود

اصلی ترین راه برای پیشگیری از عود سنگ مثانه، برطرف کردن انسداد خروجی مثانه مثل جراحی پروستات یا رفع تنگی مجرای ادراری و در بچه ها تغییر رژیم غذایی می باشد.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :44243222

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

7 − سه =