سنگ کلیه در حالب
19 ژوئن

سنگ کلیه در حالب

سنگ کلیه در حالب

سنگ کلیه در حالب یک وضعیت اورژانسی از بیماری سنگ کلیه می باشد. در کل بیماری سنگ کلیه یکی از دردناک ترین بیماری های سیستم اورولوژی می باشد که طی قرن ها، در بین مردم سراسر کره زمین گسترش یافته است. محققان مدارک و شواهدی مبنی بر قدمت 7000ساله ی این بیماری در بین مصری ها کشف کرده اند. سنگ کلیه یکی از بیماری های شایع مجاری ادراری می باشد. سالانه 3 میلیون بیمار درگیر با این ناهنجاری، به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه می کنند.
اغلب سنگ های کلیه بدون هیچ دخالتی توسط پزشک، از بدن دفع می گردد. سنگ های کلیه ای که موجب علائم طولانی مدت یا پیچیدگی هایی می شوند، با تکنیک های درمانی مختلفی درمان می گردند. در بیشتر موارد نیازی به جراحی نمی باشد. همچنین پژوهش هایی در زمینه علت پیدایش سنگ در کلیه و دلیل حرکت سنگ کلیه به سمت لوله حالب صورت گرفته که به روند درمان و یا پیشگیری از ایجاد آن کمک بسیاری می کند.

سنگ کلیه در حالب

سنگ کلیه در حالب

سیستم مجاری ادراری

مجاری ادراری یا سیستم ادراری شامل کلیه ها، حالب (لوله انتقال بین کلیه ها و مثانه) ، مثانه و مجاری ادرار می باشد. کلیه ها دوعضو لوبیا شکل بوده که در زیر دنده ها قرار گرفته و تقریباً متمایل به وسط کمر هستند. کلیه ها مایعات اضافی را به صورت ادرار، از بدن دفع می کنند. همچنین میزان نمک و سایر املاح معدنی در خون را در حالت متعادلی نگاه می دارند. کلیه ها هورمون هایی جهت ساخت استخوان های قوی تر و شکل دهی به گلبول های قرمز، تولید می کنند.

لوله های باریکی که به نام حالب هستند، ادرار را از کلیه ها به مثانه می رسانند. مثانه به شکل یک تخم مرغ در زیر شکم قرار دارد و دیواره های آن حالت کشسانی دارند. با ورود ادرار به مثانه ، دیواره های آن شروع به کش آمدن کرده تا ادرار در آن جای گیرد. پس از تخلیه ادرار از طریق مجرای ادرار، دیواره ها دوباره جمع می شوند.

سنگ کلیه در حالب یک وضعیت اورژانسی از بیماری سنگ کلیه می باشد. دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی و داراری فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی با روش های نوینی به درمان سنگ کلی در حالب می پردازد. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مدت زمان دفع سنگ از حالب

سنگ کلیه جسم سختی است که از طریق کریستال های جدا شده از ادرار در مجاری ادراری، ساخته می شود. معمولاً ادرار دارای مواد شیمیایی بوده که از به وجود آمدن این کریستال ها جلوگیری می کنند، ولی این عملکرد در همه افراد فعال نمی باشد و بدین سبب، سنگ کلیه به وجود می آید. در صورتی که کریستال ها به اندازه کافی کوچک باشند، از بدن دفع می شوند، بدون اینکه فرد متوجه شود.
سنگ های کلیه شامل ترکیبات شیمیایی مختلفی می باشند. شایع ترین ترکیب، کلسیم بوده که با اوگزالات و فوسفات ترکیب می گردد. این ترکیبات در رژیم غذایی همه افراد وجود داشته و سبب شکل گیری استخوان ها و ماهیچه ها می شوند.
ترکیب دیگری که کمتر متداول می باشد، از عفونت مجاری ادراری شکل می گیرد. این سنگ با نام سنگ عفونی معروف است. نوع دیگر ، سنگ اوریک اسید بوده که کمتر شایع می باشند. همچنین سنگ کیستیک بسیار نادر است.

سنگ کلیه در محل های مختلفی از مجاری ادراری یا کلیه قرار می گیرند که با سونوگرافی مشخص می شود. سنگ کلیه در حالب یا همان لوله ی بین کلیه ها و مثانه ، معمولاً به دلیل بزرگی سنگ یا کوچکی قطر حالب ، در آن گیر می کند. این سنگ درد بسیار بدی را برای بیمار به وجود می آورد که می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد. مدت زمان رفع سنگ از حالب می تواند بسیار طولانی و دردناک باشد.

سنگ کلیه در حالب

سنگ کلیه در حالب

دیستال حالب کلیه

در واقع دلیل اصلی ایجاد سنگ کلیه هنوز شناخته شده نمی باشد ولی در مردان شایع تر است. بعضی از مواد غذایی ممکن است سبب ساخته شدن این سنگ ها در برخی افراد شوند. در صورتی که در خانواده فرد سابقه سنگ کلیه مشاهده شود، احتمال تشکیل سنگ کلیه در فرد بیشتر است. عفونت مجاری ادراری، بیماری های کلیه مثل کلیه کیستیک و اختلالات متابولیسمی در بدن از موارد مربوط به سنگ کلیه می باشند.

محدودیت های غذایی برای سنگ کلیه در حالب

موارد غذایی و نوشیدنی های زیر که حاوی اگزالات می باشند، در بیماران با سنگ کلیه از جنس کلسیم اگزالات ، باید محدود شوند:
– اسفناج
– چغندر
– ریواس
– جوانه گندم
– آجیل سویا
– بادام زمینی
– بامیه
– شکلات
– چای سیاه هندی
– سیب زمینی شیرین
– انگور
– کرفس
– فلفل سبز
– تمشک
– کیک های میوه ای
– توت فرنگی
– مارمالاد
– جگر سیاه

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=60948

مطالب مرتبط با این مقاله:

سنگ حالب

جراحی سنگ کلیه با لیزر

انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه

انواع بیماری های کلیه

درباره نویسنده

پاسخ

چهار + هشت =