سنگ کلیه در کودکان
18 مارس

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در هر سنی اتفاق می افتد، اما شیوع آن در هر سنی متفاوت بوده و شیوع سنگ کلیه در کودکان به نسبت بزرگسالان کمتر است . یکی از سوالات متداول در بین عموم افراد این است که، آیا سنگ کلیه در کودکان هم رخ می دهد ؟ تشخیص سنگ کلیه در کودکان به چه صورت است ؟ برای دریافت سوالات خود با ما همراه باشید …

در صورتی که این بیماری در سابقه خانوادگی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در کودکان بیشتر خواهد بود . به همین منظور بهتر است با مشاهده هر گونه علائم به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید، تنها با تشخیص به موقع و زودهنگام از پیشرفت بیماری بکاهید . آنچه برای تمامی عموم افراد موثر است و باید تمامی افراد در هر گروه سنی رعایت نمایند . نوشیدن مایعات زیاد در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر می باشد .

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

علائم سنگ کلیه در کودکان

علائم سنگ کلیه در کودکان متفاوت خواهد بود . گاهی اوقات علائم در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و همین تفاوت علائم است که باعث می شود تا تشخیص دیرتر انجام شود و دیرتر به پزشک مراجعه نمایند . برخی از علائم سنگ کلیه در کودکان عبارت است از :

  • بی قراری کردن بیش از حد نوزاد

در صورتی که پس از بررسی های لازم دلیلی برای بی قراری کردن نوزاد یافت نشد، بهتر است برای تشخیص این بیماری در نوزاد اقدام کنید چون احتمال وجود این بیماری وجود دارد .

  • وجود خون در ادرار

البته ابن خون به طور واضح در برخی از موارد قابل مشاهده نیست و با میکروسکوپ قابل دیدن خواهد بود .

  • دفع خون
  • استفراغ کردن
  • عفونت ادراری
  • سوزش ادرار
  • دل درد
  • پهلو درد

تشخیص سنگ کلیه

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که بهترین روش تشخیصی بی خطر و ایمن سونوگرافی می باشد . در صورتی که هر گونه علائم را در کودک خود مشاهده نمودید بهتر است، سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا با تشحیص به موقع آن بتوان از شدت و پیشرفت بیماری بکاهید .

علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان

مهم ترین علت تشکیل سنگ کلیه کاهش آب بدن است . آب بدن از طریق پوست، محیط های گرم و دیگر عوامل محیطی از دست داده می شود . لذا باید دقت نماید آب از دست رفته بدن را با نوشیدن مایعات جبران نمایید .

یکی از عواملی که سبب ایجاد سنگ کلیه می شود مصرف بیش از حد ویتامین ها می باشد . میزان مصرف مورد نیاز ویتامین در دوره نوزادی و میانسالی پیشنهاد می شود ولی بهتر است به جز این دو دوران از مصرف غیر ضروری ویتامین ها بپرهیزید . مصرف خودسرانه ویتامین D  و A  می تواند موجب سنگ کلیه شود .

عوامل عمومی که با مصرف آن سبب ایجاد سنگ کلیه می شود عبارت است از: مصرف بیش از حد نمک، اضافه وزن و … می باشد .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

کلیه در بدن چه کار می کند ؟

کلیه ها محل تصفیه خون و دفع بسیاری از مواد زائد بدن است، کار کرد صحیح کلیه برای بدن امری حیاتی است، اما اگر کلیه نتواند مواد زائد را از بدن دفع کند این مواد به تدریج در بدن رسوب می کنند و سبب ایجاد سنگ کلیه می شود . کلیه به خاطر ساختمان خاص و پیچیده ای که دارد، قادر است ادرار را از خون جدا کند . ادرار به طور طبیعی استریل بوده و عامل بیماری زایی در آن وجود ندارد، اما گاهی اوقات ورود عوامل باکتری زا مانند باکتری ها به ادرار سبب آلودگی به آن شده و دستگاه ادراری را آلوده می کند .

درمان سنگ کلیه در کودکان

درمان های یکسان برای تمام افراد وجود ندارد، اما درمان سنگ های ادراری وابسته به نوع آن متفاوت می باشد . درمان های اختصاصی برای سنگ کلیه وجود دارد که این درمان با توجه به نوع و اندازه آن متفاوت می باشد . لذا جهت درمان سنگ کلیه بهتر است به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

پیشگیری بهتر از درمان است، در صورت وجود مشاهده هر گونه علائم در کودک خود بهتر است، سریعا به پزشک مراجعه نمایید، تا از پیشرفت بیماری بکاهید . در صورت وجود هر گونه مشکل و پاسخ سوالات خود در خصوص روش های درمانی می توانید با بهترین متخصص اورولوژی در غرب مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

13 + 15 =