شب ادراری در کودکان
08 آوریل

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

شب ادراری یکی از شایع ترین شکایت ها در اورولوژی اطفال می باشد، که گرچه وضعیت وخیمی نیست می تواند باعث نگرانی والدین و به تبع کاهش اعتماد به نفس کودکان شود ولی مسئله ای است که باید به آن رسیدگی شود . در درجه اول باید بدانید کودکی که از پنج سالگی به بعد توانایی کنترل ادرار شبانه را نداشته باشد در این زمان می توان گفت که مبتلا به شب ادراری است . لذا قبل از پنج سالگی در صورتی که کودک شب ادراری داشته باشد این مسئله به شب ادراری اطلاق نمی شود .

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

یکی از بیماری های که برای خانواده ها بسیار ناگوار است مسئله شب ادراری کودکان است . شب ادراری را نمی توان به عنوان یک بیماری نام نهاد . بلکه عوامل مختلفی و مشکلات متفاوتی منجر به شب ادراری می شود که به خصوص محققان گذشته مسائل عاطفی و روانی را در این خصوص مهم می دانند . در برخی از موارد ممکن است کودک از یک موضوع رنج ببرد و یا بترسد و که در واقع هر عامل روانی می تواند زمینه بروز شب ادراری در کودکان شود .

شب ادراری یک مشکل شایع در کودکان است، معمولا کودک کنترل دفع ادرار در روز را تا چهار سالگی یاد می گیرد . در حالی که کنترل دفع ادرار در شب ممکن است تا هفت سالگی به طول بیانجامد . شب ادراری در پسران دو برابر دختران است . در پنج سالگی 16 درصد و در پانزده سالگی یک تا دو درصد کودکان شب ادراری دارند . در اکثر موارد شب ادراری خود به خود برطرف می شود ولی غالب موارد ترس و نگرانی در کودک و والدین مشاهده می گردد . بیست درصد از کودکانی که شب ادراری دارند عدم کنترل ادرار در روز هم دارند .

شب ادراری در کودکان و وراث

یکی از مواردی که شب ادراری اتفاق می افتد وجود شب ادراری در والدین است . زمانی که مادر به شب ادراری مبتلا باشد شانس این که کودک در شش سالگی دچار شب ادراری شود بیشتر است و اگر پدر و مادر دچار شب ادراری در دوران کودکی باشد احتمال ابتلا به شب ادراری در کودکان نیز بیشتر است .

علل شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان علل متعددی دارد که بسیاری از بیماری ها می تواند منجر به شب ادراری در کودک شود . یکی از مهمترین علت شب ادراری در کودکان وجود سابقه شب ادراری در دوران کودکی والدین است . برخی دیگر از موارد شب ادراری در کودکان عبارت است از:

  • دیواره ضخیم مثانه
  • مثانه کوچک
  • عفونت ادراری
  • کمبود هورمون ضد ادرار
  • بیماری دیابت
  • بیماری های عصبی و زمینه ای
  • مسائل روحی و استرس

درمان شب ادراری در کودکان

شب ادراری یکی از بیماری است که در 15 درصد موارد طی یک سال بدون درمان خاصی بهبود می یابد . ابتدا باید علل بررسی شود و سپس نوع درمان مشخص گردد .

اقدامات اولیه

اولین قدم درمان اطمینان بخشیدن به والدین می باشد. زیرا والدین باید بدانند این بیماری قطعا درمان پذیر است و استرس به کودک ندهند . زمانی که کودک دچار شب ادراری است، بهتر است این موضوع از دیگران پنهان بماند و به صورت یک راز بین والدین و کودک باقی بماند تا موجب کاهش اعتماد به نفس کودک نشود .

بهتر است کودکان از غروب به بعد مواد محرک استفاده نکنند . موادی همانند: مواد غذایی فست فود، ادویه جات، فلفل، آب میوه های گازدار، نوشابه، آب پرتقال و از مصرف هر ماده غذایی که ترش و تند است و باعث تحریک پذیری مثانه می شود اجتناب ورزند .

از دو تا سه ساعت قبل از خواب باید مصرف مایعات قطع شود . در ابتدایی شروع دوره درمانی حتما کودک را شب هنگام بیدار نماید تا ادرار کند .

سرما باعث تحریک مثانه می شود و این عارضه در فصول سرد سال بیشتر رخ می دهد لذا والدین باید سعی کنند تا کلیه و مثانه کودک را گرم نگه دارند .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

دارو درمانی

گزینه های مختلف درمانی وجود دارد که یکی از آن ها دارو درمانی است . بهتر است برای مصرف دارو حتما به متخصص اورولوژی مراجعه نماید و از درمان خودسرانه بپرهیزید زیرا می تواند عوارض غیرقابل جبران ناپذیری را داشته باشد .

نتیجه گیری

شب ادراری اصلا یک بیماری حاد نیست و به هیچ عنوان نباید نگران استرس والدین به کودکان انتقال یابد زیرا در نهایت منجر به کاهش اعتماد به نفس در اطفال شود .پیشگیری بهتر از درمان است، در صورت وجود مشاهده هر گونه علائم در کودک خود بهتر است، سریعا به پزشک مراجعه نمایید، تا از پیشرفت بیماری بکاهید . در صورت وجود هر گونه مشکل و پاسخ سوالات خود در خصوص روش های درمانی می توانید با بهترین متخصص اورولوژی در غرب مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

یک × چهار =