شکستگی آلت
13 فوریه

شکستگی آلت

شکستگی آلت

به کار بردن اصطلاح شکستگی آلت تناسلی مردان، واژه ی مناسبی نیست زیرا در آلت استخوانی برای شکستن وجود ندارد . در واقع در این حالت، صدمه وارده به آلت تناسلی مردان باعث تورم، خونریزی و درد شدید می شود که به عللی مختلف، ممکن است ایجاد شده باشد . ممکن است به علل مختلفی مانند صدمات حین کار و یا ورود ضربه به آلت تناسلی از خارج، رخ داده باشد .

یکی از علل اصلی این مشکل، انجام رابطه جنسی نادرست توسط زن در حین رابطه جنسی است . اگر در این حالت، زن به صورت نامعمول در بالای بدن مرد قرار گیرد و باعث ورود ضربات نادرست به آلت تناسلی وی شود پارگی یا شکستگی رخ می دهد . برای پیشگیری از این اتفاق باید روابط جنسی به صورت درست انجام شود .

شکستگی آلت (Penile Fracture) در اثر آسیب خمشی به آلت راست شده بروز می کند و ترومابه آلت راست شده معمولا در جریان مقاربت وارد می شود . تروما باعث پارگی تونیکا آلبوژینه می شود که کورپوراکاورنوزا (اجسام غاری) را احاطه کرده است . غالبا بیمار یک صدای کوتاه و تیز (Snap) را می شنود که با فروکش کردن احتقان و تورم آلت (نعوظ) و اکیموز آلت دنبال می گردد . در صورت شک به آسیب مجرای ادرار، اورتروگرافی انجام می گیرد .

شکستگی آلت

علائم شکستگی آلت

درد آلت

ناتوانی جنسی (Impotence)

نشانه های شکستگی آلت

اکیموز آلت

انحنانی آلت

اسکار قابل لمس آلت

خون در مئاتوس پیشابراه مجرای ادرار

عوارض شکستگی آلت

ناتوانی جنسی

خمیدگی آلت

قطع شدن مجرای ادرار

درمان شکستگی آلت

در بیماران باید هر چه زودتر عمل جراحی انجام شود . جراحی شامل تخلیه هماتوم و بستن پارگی کورپورا است  هر گونه پارگی پیشابراه همراه نیز می تواند در حین جراحی بسته شود . برای بیماران مبتلا به پارگی پیشابراه باید سوند فولی گذاشته شود . تاخیر در عمل جراحی می تواند منجر به افزایش فیبروز و اختلال نعوظ در آینده شود .

مراقبت های بعد از عمل جراحی شکستگی آلت

ممانعت فعالیت جنسی به مدت حداقل شش هفته پس از جراحی

شرح عوارض احتمالی جراحی همچون بی حسی آلت، کوتاهی آلت، اختلال نعوظ و یا خمیدگی آلت (بیماری پیرونی) برای بیمار .

 

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

سوالات متداول شکستگی آلت

چه عملی باعث می شود که بیماران متحمل این آسیب شوند ؟

شایع ترین آسیبی که باعث شکستگی آلت می شود، تماس جنسی است .

چه مدت قبل این آسیب رخ داده است ؟

پزشکان نیاز دارند بدانند این ضایعه چه مدت قبل اتفاق افتاده است، زیرا با گذشت زمان میزان فیبروز در ضایعه افزایش می یابد .

آیا هنگامی که آسیب رخ داده است، بیمار متوجه صدای غیر طبیعی می شود ؟

برخی از بیماران هنگامی که دچار شکستگی آلت می شوند یک صدای Popping  می شنوند .

آیا بیماران بلافاصه پس از آسیب دچار کاهش نعوظ شده است ؟

بعضی از بیماران بلافاصله پس از شکستگی آلت erection خود را از دست می دهند، در حالی که برخی دیگر متوجه کاهش سفتی آلت در هنگام نعوظ نسبت به قبل می شوند .

آیا بیمار پس از آسیب متوجه خون در ادرار شده است ؟

در بیست و پنج درصد بیماران همزمان با شکستگی آلت، پارگی پیشابراه نیز رخ می دهد .

نتیجه گیری

این مشکل، یکی از موارد اورژانس مردان است که باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرد . به دنبال این اتفاق، فورا کیسه آب یخ را بر روی ناحیه آسیب دیده، قرار دهید تا تورم و درد آن را کاهش دهد . فورا به متخصص اورولوژی در شهرک غرب مراجعه نمایید تا درمان مناسب و به موقع انجام شود . اگر حتی علائم با انجام اقدامات ضروری کاهش یافت باز هم باید تحت درمان قرار گیرید زیرا دفعات بعد، نشت خون از ناحیه صدمه دیده، باعث بروز ناتوانی جنسی مرد خواهد شد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

افزایش طول آلت

پروتز آلت

ناتوانی جنسی و پروتز های آلت

درباره نویسنده

پاسخ

شانزده − 7 =