عفونت ادراری
19 آگوست

عفونت ادراری

عفونت ادراری

عفونت ادراری (UTI یا Urinary tract infection) نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. در زمانی که عفونت در ناحیه تحتانی رخ می دهد عفونت مثانه و هنگامی این عفونت بتواند بر دستگاه ادراری فوقانی تاثیر گذار باشد به ان عفونت کلیه گفته می شود . علائم مربوط به دستگاه ادراری تحتانی عبارتند از دفع ادرار همراه با درد و یا تکرر ادرار یا اضطرار برای ادرار، در حالی که علائم مربوط به پیلونفریت عبارتند از تب و درد پهلو به همراه علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری تحتانی.  در زنان میزان ابتلا به عفونت های ادراری نسبت به مردان بیشتر می باشد .  پیلونفریت در صورت بروز در بیشتر حالات خود معمولا پس از عفونت مثانه ظاهر می‌شود، اما ممکن است ناشی از عفونت منتقله از راه خون نیز باشد. عفونت ادراری را می توان تنها با علائم موجود بررسی و تشخیص داد ،این امر به این دلیل است که گاهیی ممکن است باکتری وجود داشته باشد اما هیچ گونه عفونی نمایان نشود .  در موارد پیچیده و یا در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، ممکن است کشت ادرار مفید باشد.

عفونت-ادراری

افرادی که به عفونت های مکرر مبتلا می شوند برای پیشگیری می توانند از دوز های پایین آنتی بیوتیک استفاده کنند.گاهی بیمار به عفونت ادراری پیچیده ای دچار شده است و تنها با مصرف آنتی بیوتیک ها توانسته آن را به راحتی درمان کند ، اگرچه مقاومت در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان این بیماری در حال افزایش است. در صورت نیاز گاهیی ممکن است دوره های درمان را به نسبت افزایش دهند و در نتیجه این امر نیاز به مصرف انتی بیوتیک ها به نسبت بیشتر می شود ،اگر علائم بروز عفونت ادراری کاهش نیافت حتما نیاز به بررسی های بیشتر می باشد .

درمان عفونت ادراری

مهمترین  راه درمان عفونت های ادراری استفاده از انتی بیوتیک ها می باشد در بعضی حالات در چند روز اول  فنازوپیریدین تجویز می‌شود تا به تسکین سوزش و رفع اضطرار ناشی از عفونت مثانه کمک کند.با این حال، با در نظر گرفتن تمام مشکلات ایمنی  استفاده از آن و به‌ ویژه افزایش خطر ابتلا به متهموگلوبینمی (میزان متهموگلوبین بالاتر از سطح عادی در خون) استفاده مداوم از آن توصیه نمی‌شود. ممکن است استامینوفن (پاراستامول) نیز برای تب استفاده شود.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

5 − چهار =