عفونت های ادراری در زنان
12 نوامبر

عفونت های ادراری در زنان

عفونت های ادراری در زنان

با افزایش سن به ازای هر ده سال، 1 – 2 درصد احتمال پیدایش عفونت ادراری بیشتر شده، به طوری که در خانم ها مسن این احتمال حدود ده درصد پیش بینی می شود . خانمی که برای اولین بار مبتلا به عفونت ادراری می شود، احتمال دارد که در آینده نیز مبتلا به این کسالت بشود، هر چه تعداد عفونت های گذشته بیمار بیشتر باشد، شانس عفونت های عود شونده او نیز زیاد خواهد شد .

عفونت های ادراری در زنان

عفونت های ادراری در زنان

عدم درمان، انجام درمان های کوتاه مدت و بلند مدت و یا تجویز درمان های پیش گیری کننده، هیچ کدام از شیوع عفونت های بعدی کم نمی کند . ناگفته نماند، بیماری که تحت درمان های آنتی بیوتیک پروفیلاکسی است، در حین درمان از عفونت مصون بوده ولی بعد از قطع دارو، احتمال پیدایش عفونت در او همانند موارد درمان نشده است .

عفونت های ادراری علامت دار و بدون علامت

مطالعات بالینی نشان داده است که “عفونت های ادراری بدون علامت” چه با درمان و چه بدون درمان، تاثیری در به وجود آوردن اسکار، افزایش فشار خون و آزوتومی (حذف مواد زائد از خون) ندارند و اگر اینان درمان نشود، بعد از مدتی خود به خود پاک شده و احتمال عود بعدی در موارد درمان شده و درمان نشده، یکسان است . با توجه به نکات فوق، بررسی روتین خانم ها برای پیدا کردن باکتریوری (وجود باکتری در ادرار) بدون علامت و درمان آن توصیه نمی شود .

در موارد زیر باکتریوری (وجود باکتری در ادرار) بدون علامت مستلزم دقت و درمان است:

 • عفونت با سنگ
 • عفونت در زمینه انسداد
 • عفونت در کسانی که مواد ضد درد طولانی، مصرف کرده اند .
 • دیابتی ها
 • عفونت در دوران حاملگی
 • کودکان
 • در شرایطی که بیمار داروهای ضد سیستم ایمنی مصرف می کند .

عفونت های ادراری در خانم های حامله

شیوع باکتریوری (وجود باکتری در ادرار) در خانم های حامله  4 – 6 درصد بوده و بیشتر از موارد غیر حاملگی نیست لیکن در موارد بیشتری (28%) این باکتریوری به پیلونفریت (عفونت کلیه) حاد ختم می شود .

شایع ترین موقع بروز پیلونفریت (عفونت کلیه) در این بیماران سه ماهه آخر و یا بعد از ختم حاملگی است . خانم های حامله ای که مبتلا به پیلونفریت (عفونت کلیه) حاد می شوند، احتمال مرگ جنین در شکم مادر، زایمان زودرس، آنمی مادر، مسمومیت حاملگی و اسکار کلیه در آنان بیشتر است .

ملاحظات فوق پزشک را موظف می کند بر اینکه در خانم های حامله، آنان را از نظر کشف باکتریوری (وجود باکتری در ادرار) بدون علامت بررسی قرار دهد . بهتر است این بررسی در سه ماهه نخست بارداری انجام شود . در صورت منفی بودن کشت ادرار، به انجام کشت در ماه های بعدی احتیاج نیست . اما در آنان که کشت ادرارشان مثبت گزارش می شود، ضمن درمان، پیگیری در بقیه طول حاملگی از نظر کشف باکتریوری بدون علامت ضرورت دارد؛ برای این منظور معمولا یک دوره درمان سه روزه کفایت می کند . خانم های باردار که مبتلا به پیلونفریت (عفونت کلیه) حاد می شوند، باید در بیمارستان بستری و با آنتی بیوتیک مناسب داخل وریدی معالجه شوند، چون خطر عود پیلونفریت در اینان بیشتر است؛ بعد از بهبودی توصیه می شود از نظر پیدایش باکتریوری (وجود باکتری در ادرار) بدون علامت دقیقا تحت نظر باشند .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

پیشگیری عفونت های ادراری

در خانم های مبتلا به عفونت های عود کننده، برای پیشگیری از درمان دارویی استفاده می شود . تمام داروهای پیشگیری بهتر است شب ها مصرف شود تا با تماس با ادرار در هنگام شب، به علت عدم تخلیه مثانه، اثر درمانی قابل توجهی داشته باشد .

درمان عفونت های ادراری در زنان

در مورد چگونگی تاثیر آنتی بیوتیک های ادراری باید دانست که غلظت این داروها در ادرار در حصول نتیجه مثبت درمانی تعیین کننده تر از غلظت سرمی آنهاست .

درمان درعفونت های ادراری تحتانی غیر کمپلیکه خانم ها، سه روز با دوز درمانی کامل منطقی است و درمان هفت روزه را باید در حضور شرایطی مثل ادامه نشانه ها برای بیشتر از هفت روز، عفونت ادراری اخیر، سن بالای 65 سال، دیابت یا حاملگی در نظر داشت . استاندارد درمان پیلونفریت، ده روز است .

بیمارانی که در آنان عفونت ادراری خطر بیشتری داشته و مستلزم دقت زیاد است :

 • عفونت های ادراری در بچه های زیر چهار سال مبتلا به ریفلاکس
 • عفونت های ادراری در زمینه ناهنجاری های مادرزادی سیستم ادراری
 • عفونت های ادراری در اثر پروتئوس و سایر ارگانیسم های تجزیه کننده های اوره
 • عفونت در زمینه انسداد
 • عفونت و نکروز پاپیلر
 • عفونت در دیابتی ها
 • عفونت در مثانه های عصبی اسپاستیک
 • عفونت در دوران حاملگی
 • عفونت در زمینه مصرف داروهای ضدایمنی
 • پروستاتیت حاد

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه:

عفونت مجاری ادراری

سنگ های مجاری ادراری

سوالات متداول عفونت مجاری ادرار

درباره نویسنده

پاسخ

پانزده + هشت =