علائم بیماری پروستات
14 جولای

علائم بیماری پروستات

علائم بیماری پروستات

جالب است بدانید که غده پروستات یک مرد معمولاً در سن 40 سالگی شروع به بزرگ شدن می کند. این شرایط به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia (BPH) معروف است. این عارضه یکی از فرایند های طبیعی بالا رفتن سن می باشد و تلاش برای درمان یا جلوگیری از آن تا کنون نا موفق بوده است و علت پروستات مشخص نمی باشد. حال با آگاهی دادن در رابطه با علائم بیماری پروستات می توان تا حدود زیادی به فرد بیمار کمک کرد.

علائم بیماری پروستات

علائم بیماری پروستات

پروستات چیست

غده پروستات با تولید مایعی که وظیفه ی تغذیه کردن و هدایت اسپرم های آزاد شده از بیضه را دارد،  نقش عمده ای در قدرت باروری دارد. این مایع در محفظه ای ذخیره می شود. غده پروستات در اطراف مجاری ادرار (که ادرار را از مثانه به بیرون هدایت می کند) قرار گرفته است. با بزرگ شدن پروستات، این غده بر مجرای ادرار فشار وارد آورده و باریک شدن مجرای ادراری موجب مشکلاتی در دفع ادرار برای مردان می شود. بزرگی پروستات شایع ترین مشکل در مردان بالای 60 سال می باشد.

اندازه پروستات

غده پروستات در حالت طبیعی به اندازه یک گردو می باشد که در اطراف مجرای ادرار و در زیر مثانه قرار دارد. در مرحله ابتدایی بزرگی پروستات، ماهیچه مثانه ضخیم تر شده تا ادرار را با فشار بیشتری عبور دهد. بدین ترتیب مثانه حساس تر شده و باعث تکرر ادرار و مثانه بیش فعال می شود.

با آگاهی دادن در رابطه با علائم بیماری پروستات می توان تا حدود زیادی به فرد بیمار کمک کرد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی و جراح واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی به درمان پروستات می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم بیماری پروستات

بسیاری از مردان مبتلا به التهاب پروستات هیچ گونه علائم و نشانه خاصی ندارند. در صورتی که علائمی وجود داشته باشد، به شرح زیر می باشند:

 • فشار ضعیف ادرار
 • سختی در شروع ادرار کردن
 • احساس تخلیه ناکامل ادرار
 • ادرار کردن به صورت قطره قطره
 • تکرر ادرار و احساس پر بودن مثانه به صورت فوری مخصوصاً شب هنگام
 • مشاهده خون در ادرار
علائم بیماری پروستات

علائم بیماری پروستات

پیشگیری از پروستات

تا کنون هیچ راه موثری در جهت پیشگیری از پروستات شناخته نشده است. این عارضه یک مورد شایع است که با بالا رفتن سن مشاهده می شود. همچنین نباید بزرگی خوش خیم پروستات را با سرطان پروستات اشتباه گرفت. با رعایت موارد زیر می توان به بهبود علائم بیماری پروستات کمک کرد:

 • با خودداری از مصرف مایعات از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد، می توان از تکرر ادرار شبانگاهی جلوگیری کرد.
 • نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه و چای و غذاهای تند و فلفلی و پر ادویه، عملکرد سیستم مجاری ادراری را مختل می سازد. از این موارد پرهیز شود.
 • نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طی روز، می تواند از بروز عفونت پیشگیری کند. ولی در مواردی مشاهده شده که این مورد برای فرد ، تکرر ادرار بیشتری را موجب می شود. پس با توجه به نظر پزشک می توان تنها برای رفع تشنگی از مایعات بهره برد.
 • شواهد حاکی از آن است که آب کرنبری می تواند از عفونت مجاری ادراری جلوگیری کند.
 • داروهای دوتاستراید یا فیناستراید از جمله داروهای تجویزی جهت کاهش سرعت رشد غده پروستات می باشند. همچنین این داروها احتمال احتباس ادرار در مجاری ادراری و مثانه ، بروز پیچیدگی هایی در آینده و نیاز به جراحی را کاهش می دهد.

https://www.emedicinehealth.com/enlarged_prostate/article_em.htm#what_is_the_prognosis_of_an_enlarged_prostate

مطالب مرتبط با این مقاله:

سرطان پروستات

پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

التهاب پروستات

درباره نویسنده

پاسخ

6 − سه =