علائم سرطان مثانه
27 اکتبر

علائم سرطان مثانه

علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه به دلیل علائم واضحی که دارد، در مراحل اولیه قابل تشخیص بوده و می توان برای درمان سرطان مثانه اقدام مناسبی صورت گیرد. در این مقاله می خواهیم به علائم سرطان مثانه بپردازیم.

مشاهده خون در ادرار

در اکثر موارد مشاهده خون در ادرار یکی از اولین نشانه های سرطان مثانه می باشد. گاهی اوقات خون به اندازه ای در ادرار وجود دارد که ادرار به رنگ نارنجی، صورتی، و در موارد نادری به رنگ قرمز تیره در می آید. برخی مواقع دیده شده که رنگ ادرار طبیعی می باشد ولی در آزمایش مقدار کمی خون در ادرار یافت می شود.

علائم سرطان مثانهامکان دارد که خون در ادرار یک روز موجود باشد و روز دیگر وجود نداشته باشد و یا حتی تا مدت ها خون در ادرار وجود نداشته باشد. ولی فردی که به سرطان مثانه دچار می باشد، خون به طور مکرر در ادرار وی یافت می شود. معمولاً سرطان مثانه در مراحل اولیه موجب خونریزی می شود ولی درد و دیگر علائم به احتمال زیاد در مراحل اولیه این سرطان دیده نمی شود.

وجود خون در ادرار همیشه به معنای سرطان مثانه نمی باشد. در اکثر موارد خون به دلایل دیگری مانند عفونت، تومورهای خوش خیم، سنگ کلیه و یا سنگ مثانه و یا دیگر بیماری های خوش خیم کلیه می باشد. ولی بررسی این موضوع توسط پزشک مورد بسیار مهمی می باشد.

تغییر در عادات مثانه

سرطان مثانه در بعضی مواقع می تواند علائم زیر را داشته باشد:

  • ادرار کردن مکرر و بیشتر از قبل
  • درد و احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • نیاز اورژانسی به تخلیه مثانه در صورتی که مثانه پر نمی باشد
  • اختلال در ادرار کردن و جریان ادرار ضعیف

این علائم می توانند در نتیجه ی عفونت سیستم ادراری، سنگ مثانه، مثانه بیش فعال ، بزرگی خوش خیم پروستات و … باشند. با این حال بررسی و معاینات لازم توسط پزشک و درمان به موقع این بیماری ها مهم می باشد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی عمل واریکوسل و درمان سرطان مثانه را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم سرطان مثانه پیش رفته

سرطان مثانه در مراحل پیش رفته یعنی زمانی که تومورهای بدخیم مثانه به قدری بزرگ شده باشند که به دیگر اجزای بدن گسترش یافته و در حقیقت متاستاز سرطان مثانه رخ داده باشد، می تواند علائم زیر را در پی داشته باشد:

  • عدم توانایی در ادرار کردن
  • درد در قسمت پایینی کمر در یک سمت
  • کاهش اشتها و کاهش وزن ناخواسته
  • احساس خستگی و ضعف
  • تورم پا ها
  • درد استخوان ها

همان طور که گفته شد این علائم هم می توانند در نتیجه دیگر بیماری ها و مشکلات باشند ولی بررسی و معاینات لازم توسط متخصص اورولوژی مورد بسیار مهمی می باشد. در صورتی که علائم و نشانه های مربوط به سرطان مثانه مشاهده شود، برای تشخیص قطعی سرطان مثانه از آزمایشات مشخصی مانند سیستوسکوپی ، آزمایش ادرار، سیتولوژی ادرار و … استفاده می گردد.

در صورتی که بیمار به سرطان مثانه مشکوک باشد، با روش سیستوسکوپی به تشخیص بیماری می پردازند. در این روش سیستوسکوپ ( لوله ی باریکی مجهز به دوربین و منبع نوری) از مجرای ورودی ادرار وارد شده و آب و نمک وارد مثانه می شود تا دید بهتری از محیط داخلی فراهم شود و به بررسی توده ها در صورت وجود می پردازند.

منبع: https://www.cancer.org/cancer/bladder-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html

درباره نویسنده

پاسخ

هفت + چهارده =