علت واریکوسل و اثرات آن
25 فوریه

علت واریکوسل و اثرات آن

واریکوسل

بیماری شایعی است و شیوع آن در مردان نازا بیشتر است در موارد نازایی ثانویه تا  70% موارد واریکوسل گزارش شده است . این بیماری در اطفال خیلی نادر است .

علت واریکوسل و اثرات آن

علت واریکوسل و اثرات آن

علت واریکوسل و اثرات آن

تقریبا 90% موارد واریکوسل در سمت چپ و بقیه موارد دو طرفه و ندرتا هم واریکوسل راست به طور تنها وجود دارد . در توجیه این مطلب شواهد آناتومیکی چندی وجود دارد . اولا طول ورید اسپرماتیک چپ که با زاویه قائمه به ورید کلیوی وارد می شود، حدودا 10 سانتی متر طولانی تر از سمت مقابل است و در مطالعات اتوپسی در 40% موارد عدم تشکیل والو در این ورید ملاحظه شده است، ثانیا در اثر قرار گرفتن ورید کلیوی چپ که خون ورید اسپرماتیک را نیز تخلیه می کند، مابین شریان آئورت از پشت و شریان مزانتریک فوقانی از جلو، فشار نسبتا بالایی را تحمل می نماید .

با توجه به اینکه ورید اسپرماتیک داخلی در طرف راست با مسیر کوتاه تر و زاویه حاده به ورید تحتانی تخلیه می شود که می تواند یکی از علل شایع تر بودن واریکوسل در طرف چپ می باشد . تغییرات میکروسکوپیک بیضه در اثر واریکوسل به صورت آتروفی لوله های منی ساز، فیبروز اطراف لوله ها و هیپر پلازی سلول های لیدیگ می باشد که در مراحل اولیه باعث اختلاف در حرکت اسپرماتوزوئیدها و سپس کاهش تعداد اسپرم ها و در نهایت اختلال مورفولوژی اسپرماتوزئیدها شود .

تشخیص واریکوسل

هنوز بهترین راه تشخیص واریکوسل یک معاینه بالینی سیستماتیک است . چنانچه در وضعیت ایستاده و بدون لمس، ورید های پر شده شبکه پامپی نیفرم قابل رویت باشد در آن صورت واریکوسل پیشرفته و با درجه 3 وجود دارد .

زمانی که وجود واریکوسل فقط بوسیله لمس اما بدون استفاده از هر نوع مانوری ثابت شود واریکوسل متوسط و یا درجه 2 نامیده می شود .

واریکوسل خفیف یا درجه 1 زمانی مطرح می شود که تنها در بالا رفتن ناگهانی فشار داخل شکم مثلا توسط سرفه یا مانور والسالوا برگشت رتروگراد خون به شبکه پامپی نیفرم قابل لمس باشد .

شکی نیست که قبل از 9 سالگی واریکوسل به ندرت گزارش شده است . اما موارد واریکوسل در سنین 15 تا 16 سالگی و ضمن معاینات معمولی در دبیرستان ها قابل ملاحظه و به طور متوسط به نسبتی که در افراد بالغ است، می رسد . وجود درصد بالای آتروفی بیضه سمت واریکوسل در این جوان ها (75%) هشداری است در مورد احتمال صدمه به اسپرماتوژنز در آینده و بنابراین عاقلانه این است که در صورت وجود آتروفی در صمت مبتلا، اقدام به جراحی پیشگیری نمود . اما در مورد واریکوسل درجه 2 یا 3 و بدون آتروفی، قضیه هنوز مبهم است و پی گیری دقیق و بالاخره عمل جراحی در صورتی که پی گیری قابل اعتماد نیست، راه چاره منطقی به نظر می رسد .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

درمان واریکوسل

آنچه مسلم است هر چه سن کمتر باشد، شانس نتیجه گیری بالاتر است . واریکوسل شدید (Gradelll) و واریکوسل که باعث آتروفی بیضه شده است و یا اختلال در آزمایش نطفه بیمار داده است و یا همراه درد آزار دهنده در بیمار شده است نیاز به جراحی دارد .

نتیجه گیری

بیماری واریکوسل بسیار آزار دهنده است قبل از آنکه به فکر درمان باشید بهتر است به منظور پیشگیری برای داشتن زندگی با کیفیت بهتر حتما معاینات دوره ای را تکرار نمایید و تا زمانی که پزشک شما توصیه به مصرف دارو دارد، درمان خود را ادامه دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عمل میکروسکوپیک واریکوسل

تاثیر عمل واریکوسل بر بارداری

واریکوسل و رابطه جنسی

درباره نویسنده

پاسخ

بیست + هجده =