علت واریکوسل
22 سپتامبر

علت واریکوسل

علت واریکوسل

علت واریکوسل چیست؟ کیسه بیضه یا اسکروتوم یک محفظه کیسه مانند با پوشش پوست است که بیضه ها را در خود نگاه می دارد. این بخش رگ ها و شریان های خون رسان به غدد تناسلی را هم شامل می شود. بی نظمی این رگ ها در کیسه بیضه می تواند موجب واریکوسل شود. واریکوسل به بزرگ شدن رگ ها در کیسه بیضه گفته می شود. این رگ ها با نام پامپینیفرم شناخته می شوند. واریکوسل خفیف و شدید در افراد بروز می کند.

واریکوسل تنها در اسکروتوم رخ داده و شباهت زیادی به رگ های واریسی موجود در پا دارد. این بیماری می تواند منجر به کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم تولیدی شود که در نتیجه در برخی موارد می تواند موجب نازایی در مردان شود و باید برای درمان واریکوسل اقدام شود. حتی در برخی موارد می تواند به کوچک شدن بیضه ها منجر شود.

علت واریکوسل

واریکوسل بیماری شایعی بوده و در 15 درصد مردان بزرگسال و 20 درصد مردان در دوران بلوغ دیده می شود. این بیماری در مردان بین 15 تا 20 سال شایع تر است.

واریکوسل به طور کلی در دوران بلوغ رشد کرده و در قسمت چپ اسکروتوم به وجود می آید. آناتومی قسمت راست و چپ اسکروتوم مانند هم نیستند. واریکوسل می تواند در هر دو سمت به وجود آید ولی این مورد خیلی نادر است. این بیماری لزوماً موجب نازایی نمی شود.

علت واریکوسل چیست ؟

بند بیضه هر کدام از بیضه ها را بالا نگاه می دارد. این بند شامل رگ ها، عروق و شریان ها و اعصاب حمایت کننده این غدد می باشد. عروق خونی سالم داخل اسکروتوم، به طور یک طرفه خون را از بیضه ها به اسکروتوم رسانیده و سپس به قلب می رسانند.

گاهی اوقات خون داخل این رگ ها حرکت نکرده و در رگ ها تجمع کرده و موجب تورم و بزرگ شدن رگ ها می شود. واریکوسل با گذر زمان به آهستگی پیش رفت می کند.

هیچ فاکتور یا عامل دقیقی برای پیش رفت واریکوسل ثابت نشده و دلیل اصلی واریکوسل آن هنوز هم مشخص نمی باشد. دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوینی عمل واریکوسل را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم واریکوسل

امکان دارد که فردی مبتلا به واریکوسل باشد ولی هیچ گونه علائمی نداشته باشد. از سوی دیگر برخی افراد نیز علائمی مانند موارد زیر را تجربه می کنند:

  • برآمدگی در یک طرف بیضه
  • تورم کیسه بیضه یا اسکروتوم
  • ورم یا پیچ خوردگی قابل مشاهده رگ ها در اسکروتوم که اغلب مانند کیسه ای مملوء از کرم می باشد.
  • درد مکرر یا درد مبهم در اسکروتوم

این بیماری می تواند بر نازایی تاثیر داشته باشد. واریکوسل در 35 تا 44 درصد مردانی که برای درمان ناباروی اولیه اقدام به درمان می کند، دیده می شود. همچنین در 45 تا 81 درصد مردانی که برای درمان ناباروی ثانویه ( دارای فرزند هستند ) مراجعه دارند، این بیماری دیده می شود.

منبع : https://www.healthline.com/health/varicocele#complications

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × پنج =