عمل واریکوسل
27 فوریه

عمل واریکوسل

عمل واریکوسل

سوال بیشتر بیماران این است که عوارض بیماری واریکسول چیست

عمل واریکسل مهم ترین عارضه این هست که اون نتیجه ای که ما مدنظرمون هست یعنی کیفیت اسپرم حاصل نشود که در خیلی از موارد که عمل نتیجه نداده است ،  تلقی می شود .  ممکن است در هر نوع عملی این موضوع حاصل نشود. چون این عمل هم مثل عمل های دیگر هیچ نوع تضمینی ندارد. اما عوارضی که به صورت ظاهری ایجاد می کند دو نوع می باشد . عارضه اول  ایجاد هیدروسل یعنی تجمع آب در بیضه – و عارضه دوم کوچک شدن بیضه در اثرقطع شریان و منبع تغذیه بیضه می باشد . در  افرادی که بیضه آن ها تنها از شریان بیضوی تغذیه می کند و در عمل واریکسول این شریان بسته می شود احتمال اینکه بیضه کوچک شود وجود دارد .

این دومورد جز عوارضی که  موضعی  هستند و از هر زخم عملی به وجود می آیند مانند زخم و عفونت وخونریزی رخ می دهد به وجود می آید . عمل هیدروسل عمل ساده ای می باشد  که بیضه عمل می شود و آب برداشته می شود و در رابطه با کوچک شدن و اتروفی بیضه درمانی وجود ندارد و یکی از دلایلی که عمل میکروسکوپی تائید شده است با احتمال بالاتری امکان  حفظ شریان وجود دارد و این اتروفی و کوچک شدن بیضه بعد از عمل و سنگین ترین و مهم ترین عارضه بعد از عمل می باشد که در این عمل بسیار نادر است .

عمل واریکوسل

عمل واریکوسل

عمل واریکوسل انواع مختلفی دارد

نوع اول آن عمل جراحی است که ازبالا انجام می شود نزدیک بیضه نمی باشد که به آن هایلایگیشن میگویند این از خلف صفاق انجام می شود آنجایی که تقریبا تنها فقط یک ورید وجود دارد این عملی است در خیلی از مواقع وریدهای پائین تری و کوچک تری  که از کف کانال به بیضه می رسند را از بین می برد و زیاد توصیه نمی شود .

چون هرچه عمل پایین تر انجام شود تعداد ورید ها وشریان هایی که به بیضه می رسد بیشتر است و عمل سخت  تر و دقیق تر می شود و حفظ شریان هایی که باریک تر می شود سخت تر خواهد بود و دقت عمل بالاتر می رود زیرا اگر در سطح نزدیک بیضه از خارج به کف کانال اینگوینال به بیضه ورید وارد نشود به همین دلیل یکی از عمل هایی که بسیار متقاضی دارد و تائید شده است عمل میکروسکوپی می باشد که دکتر کیوان رادخواه هم نیز از این نوع استفاده می کند .  این عمل بهترین نتایج را به همراه دارد و امکان عود ندارد و فاقد هیچگونه عوارضی است .

 روش دیگری که وجود دارد و خیلی از بیماران متقاضی آن  هستند عمل لاپاراسکوپی می باشد . روش لاپاراسکوپی برای واریکوسل های دوطرف انجام می شود و مشابه های لایگیشن هست و بیهوشی سنگینی به همراه دارد و توصیه می شود از این روش استفاده نشود .  زمانی که عمل میکروسکوپی انجام می شود شریان مشاهده می شود و شریانی که بیضه رو تغذیه میکند جدا می شود و ورید بسته می شود و بدون اینکه بییضه را کم خون شود و از منبع خونرسانی و اکسیژن رسانی محروم شود آن ورید ها بسته  می شود .

در روش های دیگر میزان حفظ این شریان کمتر می باشد به همین دلیل ممکن است ورید ها را به صورت کامل ببندیم اما اگر نتوان شریان را حفظ کرد اون نسج بیضه که خونرسانی خوبی ندارد نمی تواند اسپرم خوب و با کیفیتی تولید کند به همین دلیل توصیه می شود افرادی که می خواهند عمل کنند عمل میکروسکوپی انجام دهند .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

5 × 3 =