عوارض واریکوسل
14 ژانویه

عوارض واریکوسل

واریکوسل

سلامتی شما آرزوی ما است و تشخیص برخی از بیماری ها باید قبل از رسیدن به سن خاصی بررسی شود . واریکوسل شایع ترین علت ناباروری در مردان است که با تشخیص به موقع آن درمان قابل انجام می باشد . واریکوسل بیماری دوران بلوغ است و به ندرت در پسر بچه های زیر ده سال ایجاد می شود . واریکوسل در سمت چپ شایع تر از سمت راست است . درمان واریکوسل در نوجوانانی که اختلال رشد بیضه پیدا کرده اند ضروری است .

هر زمان  از بیماری واریکوسل به خصوص در افراد نوجوانان صحبت می کنیم گوش والدین تیز می شود زیرا می دانند ممکن است واریکوسل می تواند منجر به اختلالات باروری در بزرگسالی شود و شایع ترین علت ناباروری در مردان است و در پسرهای نوجوان  به صورت یک طناب کرمی شکلی در کیسه بیضه خود را نمایان می کند . واریکوسل هم در سن بالا هم دیده می شود و این اختلال اکثر در واریس عروق پا دیده می شود .

عوارض واریکوسل

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل عبارتست از گشاد شدن رگ های سیاهرگ های اطراف بیضه است . این عارضه اغلب مشکلی را برای باروری مردان ایجاد نمی کند . اما می تواند از طریق افزایش دمای منطقه به تولید اسپرم ها آسیب وارد نماید . به هم دیدن بسته این سیاهرگ ها یعنی عمل واریکوسل در برخی از مردان مبتلا مشکل باروری را اصلاح کرده و در برخی دیگر تاثیر نداشته است .

تشخیص واریکوسل

تشخیص بیماری واریکوسل و علت بروز آن با توجه به شرح حال بیمار و سابقه خانوادگی باید آزمایشاتی انجام گردد که عبارتست از:

آزمایش منی چندگانه

در این آزمایش دو نمونه منی در دو زمان متفاوت انجام می شود که در این آزمایش حجم، تعداد شکل و حرکات اسپرم مشخص می گردد .

سونوگرافی

به منظور تشخیص بیماری واریکوسل و ساختار بیضه می توان از سونوگرافی استفاده نمود .

سایر آزمایشات

از دیگر آزمایشاتی لازم می توان به منظور تشخیص سیستم تناسلی مردان و اختلالات اسپرم استفاده نمود.

عوارض واریکوسل

واریکوسل شایع ترین علت ناباروری در مردان است که با تشخیص به موقع آن درمان قابل انجام می باشد . واریکوسل می تواند باعث کوچک ماندن بیضه، اختلال نطفه و گاهی درد در بیضه شود و اگر موجب اختلال در بیضه شده باشد و یا اینکه رشد بیضه را مختل کرده باشد بیمار باید تحت عمل جراحی واریکوسل قرار بگیرد . بهترین روش مشورت با متخصص اورولوژی است تا در صورت تشخیص این بیماری اقدام به درمان آن نماید .

درمان بیماری واریکوسل (ناباروری مردان)

انتخاب روش درمان ناباروری در مردان یا بیماری واریکوسل به عوامل مختلفی بستگی دارد لذا متخصص اورولوژیست ابتدا به بررسی سابقه پزشکی فرد، شدت بیماری، سلامت عمومی، سن بیمار می پردازد . سپس با توجه به شرایط لازم نوع درمان مشخص می گردد . امروزه روش های درمانی متعددی وجود دارد که عبارتست از: روش های آزمایشگاهی و دارو درمانی و در نهایت جراحی پرداخت .

نتیجه گیری

بیماری واریکوسل بسیار آزار دهنده است قبل از آنکه به فکر درمان باشید بهتر است به منظور پیشگیری برای داشتن زندگی با کیفیت بهتر حتما معاینات دوره ای را تکرار نمایید و تا زمانی که پزشک شما توصیه به مصرف دارو دارد، درمان خود را ادامه دهید . جهت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر رادخواه مراجعه نمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

تاثیر عمل واریکوسل بر بارداری

واریکوسل خفیف

سن شروع واریکوسل

درباره نویسنده

One thought on “عوارض واریکوسل

  1. بهزاد - ژانویه 14, 2019 در 10:37 ق.ظ

    سلام آقای دکتر من یک پسر 17 ساله هستم که کمی درد در ناحیه بیضه ام دارم و این درد می تونه نشانه بیماری واریکوسل باشه و برای درمان آن فقط جراحی باید انجام بشه ؟ لطفا جواب بدید

    پاسخ

پاسخ

بیست + شش =