همه چیز در مورد سرطان مثانه
11 مارس

همه چیز در مورد سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان مثانه سرطانی است که در پوشش مثانه به وجود می آید، در نتیجه به لایه های مثانه می رسد و آن ها را هم درگیر می کند . بیشتر پوشش داخلی مثانه در معرض مقدار زیادی از سموم ادرار قرار می گیرد، بنابراین گاهی اوقات همین مسائل باعث بروز سرطان مثانه می شود .

این بیماری معمولا در جوامع توسعه یافته پنجمین و ششمین سرطان می باشد و این آمار بیشترین در مردان رایج است تا زنان . در سراسر جهان بالای 400 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند . شایع ترین علامت وجود خون در ادرار است و این خاطر است که تومور نیاز دارد ذخیره خون خود را گسترش دهد . معمولا این عروق خونی کاملا ضعیف و شکننده اند که باعث می شود خونریزی کنند . خونریزی لزوما در تمام مدت اتفاق نمی افتد در نتیجه متناوب است .

همه چیز در مورد سرطان مثانه

همه چیز در مورد سرطان مثانه

همه چیز در مورد سرطان مثانه

سرطان مثانه که ارتباط خیلی زیادی با مصرف دخانیات دارد و شیوع آن در کشور ایران بیشتر شده است و سن شیوع آن رو به کاهش است و زیادتر در جوانان دیده می شود .

سرطان مثانه که سرطان لایه پوششی مثانه است، سرطانی است که معمولا به صورت خونریزی در ادرار خود را ظاهر می کند و در صورتی که همچین علائمی ایجاد شود ما توسط سونوگرافی معمولا به عنوان اولین قدم بررسی می شود و اگر ناصافی و برجستگی در داخل مثانه دیده شود ابتدا توسط دستگاه سیستوسکوپ وارد داخل مثانه می شویم و تشخیص می دهیم و درمان مناسب برای سرطان مثانه انجام گردد .

علائم سرطان مثانه

علائم اولیه سرطان مثانه بسیار شبیه به عفونت های ادراری ساده است . وقتی که مثانه مبتلا به سرطان است علائم اولیه ابتدا در ادرار مشاهده می شود که شامل:

 • وجود خون در ادرار
 • ادرار کردن بیش از حد
 • درد یا سوزش داشتن طی ادرار کردن
 • مشکل در ادرار کردن یا داشتن جریان ضعیف ادرار
 • احساس نیاز شدید داشتن به ادرار کردن حتی زمانی که مثانه کاملا پر نیست

علائم سرطان مثانه پیشرفته

سرطان های مثانه پیشرفته گاهی به نقاط دیگر بدن گسترش پیدا می کنند و اندام های دیگر را هم درگیر می کنند .

 • ناتوانی در ادرار کردن
 • کمر درد یک طرف بدن
 • کاهش اشتها و کم کردن وزن
 • خستگی مکرر یا حساس ضعف
 • ورم کردن پا
 • درد استخوان

بخاطر داشته باشد که بسیاری از این علائم با اختلالات و بیماری های دیگر مشترک است و ضروری است تا با یک پزشک متخصص برای تشخیص نوع بیماری و درمان مناسب بررسی شوند .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

انواع سرطان های مثانه

سرطان مثانه به دو دسته تقسیم می شوند . سرطان های سطحی و سرطان های که به عمق مثانه و عضله مثانه نفوذ کرده اند .

سرطان های سطحی معمولا با رزکسیون و تراش از راه مجرا درمان می شوند و لایه سطحی مثانه آنجایی که برجستگی و ناهمواری داشته و رشد تومورال داشته است تراشیده می شود . حدود هفتاد تا هشتاد درصد از سرطان های مثانه سرطان مثانه سطحی می باشد، که این نوع سرطان ها خوش خیم هستند ولی یکی از بدی های این سرطان شانس عود آن می باشد این نوع سرطان ها در ماه یا سال اول مجدد عود می کنند که بنابراین هر سه ماه یک بار  با دستگاه هیستروسکوپی شود تا متوجه شدیم که سرطان بازگشت داشته است یا خیر .

در حالی که سرطان های عمقی آن هایی که به عمق عضله مثانه نفوذ کرده اند، درمان آن ها مشکل تر است و در خیلی از مواقع نیاز به برداشتن کل مثانه می باشد .

درمان سرطان مثانه

درمان در مراحل اولیه به صورت جراحی بسته با برداشتن ضایعه صورت می گردد اما اگر سرطان مثانه در مراحل پیشرفته باشد درمان جراحی با برداشتن کامل توده همراه با مثانه می باشد .

نتیجه گیری

سرطان مثانه یکی از بیماری های است که همراه با علائم می باشد و در صورت مشاهده هر گونه علائم می توانید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید تا با تشخیص به موقع خود به درمان بیماری خود بپردازید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

 مقالات مرتبط با این مقاله:

درمان سرطان مثانه

مواد غذایی مفید برای سرطان مثانه

تومور خوش خیم مثانه

تومور مثانه​

درباره نویسنده

پاسخ

10 − 5 =