هیدروسل و ناباروری
30 ژانویه

هیدروسل و ناباروری

هیدروسل و ناباروری

یکی از رایج ترین بیماری های مردانه هیدروسل می باشد . هیدروسل مایعی می باشد که اطراف بیضه را در بر می گیرد و موجب می شود کیسه بیضه ورم کند . هیدروسل امکان دارد یک طرفه یا دو طرفه باشد . حدودا از بین 10 نوزاد پسر یک نوزاد به صورت مادرزادی از بعد تولد به هیدورسل مبتلا می شود اما بیشتر آن ها در  یک ماه اول بدون درمان بهبود می یابند .گاها مردانی که در رده سنی بالای 40 سال هستند به دلیل التهاب یا آسیب به کیسه بیضه دچار هیدروسل می شوند . از سمتی التهاب امکان دارد از عفونت اپیدیدیم یا عفونت بافت بیضه باشد .

هیدروسل و ناباروری

هیدروسل و ناباروری

انواع هیدروسل

هیدروسل به دو نوع هیدروسل غیرمرتبط – هیدروسل مرتبط تقسیم می شود .

هیدروسل غیر مرتبط هنگامی اتفاق می افتد که کیسه بسته می شود ولی بدن فرد توانایی این را ندارد که مایع جذب کند . در نتیجه مایعی که باقی مانده است به صورت عادی در عرض یک سال به بدن جذب می شود.

هیدروسل مرتبط همچنین هنگامی بروز می کند که راه ارتباطی بین بیضه و شکم باز مانده باشد . در این حالت سیالات به راحتی می توانند وارد آن شوند و جریان داشته باشند .

هیدروسل چه علائمی دارد

هیدوروسل اصولا هیچگونه دردی ندارد اما اگر فرد به ورم کیسه دچار شود باید به پزشک مراجعه کند تا دلیل دیگری مثل سرطان بیضه و احتمال های دیگر را بررسی کند . به همین دلیل همه مردانی که به هیدوروسل مبتل هستند باید سونوگرافی بیضه انجم دهند . در بیشت موارد هیدروسل با فتق کساله ران همراه می باشد . در این مواقع به دلیل ضعف دیوار شکمی بخشی از روده به درون کیسه می ورد که احتیاج به درمان دارد .

هیدروسل و ناباروری

هیدوروسل تنها به خودی خود دلیل ناباروی نمی باشد اما امکان دارد همراه با عوامل زمینه ای در بیضه مانند عفونت یا توده باشد که این عوامل در منتشر و یا عملکرد اسپرم ها دخیل هستند . هیدروسل و ناباروری . نباید هیدروسل را با واریکوسل اشتباه گرفت . واریکوسل موجب ناباروری می وشد که البته هنوز دیلیل آن مشخص نیست . بعضی از کارشناسان بر این بارونرئ که ورید های بیضه خون را در شریان بیضه سرد می کنند به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید اسپرم کمک می کنند . واریکوسل با بسته شدن جریان طبیعی خون امکان دارد سبب شود درجه حرارت بیضه ها بیشتر از حد بشود و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن تاثیر بگذارد.هیدروسل هیچ وابستگی به باروری ندارد و نمی تواند دلیل به وجود آمدن ناباروری در فرد شود.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

 

درباره نویسنده

پاسخ

15 − چهار =