هیدروسل
18 جولای

هیدروسل

هیدروسل

هیدروسل به معنی تجمع مایع در اطراف بیضه می باشد . هیدروسل در بیشتر حالات بدون درد می باشد اما اگر قوام توده سفت باشد باید مشکوک به سرطان بیضه شوید .

هیدروسل توسط یکی از پوشش های بیضه ترشح می گردد و می توان گفت در بیشتر موارد سبب ایجاد مشکل در فرد نمی گردد،فقط در 10 در صد موارد علت ایجاد کننده یک بیماری خطیر مثل سرطان بیضه می باشد .

بیضه دارای یک پوشش بسیار نازک سروزی است که به طور مداوم یک مقدار مایع ترشح می کند تا سطح بیضه ها نرم باقی بمانند. این مایعی که ترشح می شود از طریق وریدها از بیضه خارج می گردد. حال اگر تعادل در میزان مایع ترشح شده و خارج شده از بیضه بهم بخورد، زیادی آن در اطراف بیضه تجمع پیدا کرده و سبب هیدروسل می شود. این مایع رفته رفته زیاد می شود، طوری که گاهی کیسه بیضه در افرادی که از مراجعه به پزشک خجالت می کشند، حجم بسیار بزرگی پیدا می کند.

هیدروسل

افرادی که مبتلا به هیدروسل می شوند هنگام لمس قوام بیضه ،همانند بادکنک می باشد .اگر هیدروسل رشد کرده باشد شبب ایجاد تداخل در فعالیت های روانه فرد می گردد .

علت ایجاد هیدروسل

در 10 در صد موارد علت ایجاد هیدروسل را می توان سرطان ،ضربه به بیضه ،عفونت بیضه دانست اما به طور کلی دلیل مشخصی برای آن بیان نشده است .

نکته قابل توجه در هیدروسل تجمع مایع در جدار کیسه بیضه با هیدروسل می باشد .در بعضی بیماری ها مثل نارسایی قلب، نارسایی کلیه و نارسایی کبد؛ همچنان که مایع در سایر نقاط بدن مثل شکم جمع می شود، جدار کیسه بیضه نیز متورم شده و پر از مایع می گردد.

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

13 + نه =