واریکوسل خفیف
26 مه

واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف بیماری است که مادرزادی می باشد که خون شریانی به بیضه جهت تغذیه به وسیله شریان وارد بیضه می شود و بایستی پس از دریافت اکسیژن و دیگر مواد غذایی به وسیله ورید خون بیضه توسط ورید در سمت چپ به ورید کلیه وارد شود اما به دلیل اختلال در عملکرد ورید خون بیضه به وسیله ورید به دلیل مشکل در دریچه ها لانه کبوتری در درون بیضه وارد ورید کلیه نمی شود و در سرتاسر بیضه باقی می ماند . اصولا به واریسی شدن وریدها یا سیاهرگ های نواحی بیضه ها واریکوسل می گویند . این موقعیت در 10 درصد مردان جوان مشاهده می شود و در بیشتر اوقات در سنین بلوغ خود را بروز می دهد . دلیل این بیماری به صورت کامل تشخیص داده نشده است و برعکس واریس پا به فعالیت های سنگین یا زور زدن ارتباط ندارد . واریکوسل در بیضه چپ بیشتر اتفاق می افتد که این مسئله به این دلیل می باشد که دریچه ها و آناتومی وریدهای بیضه چپ تفاوت زیادی دارد .

دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی ، متخصص اورولوژی خوب در تهران می باشد و مهارت های ویژه ای در درمان واریکوسل دارد . دکتر رادخواه از طریق به روزترین روش ها جراحی واریکوسل را انجام می دهد . اگر شما عزیزان هم از آن دسته کسانی هستید که از بیماری کلیوی رنج می برید می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 88591523- 021 تماس حاصل فرمائید.

حدود 35 الی 40 درصد کسانی که ناباور هستند دارای واریکوسل می باشند . واریکوسل از نظر حاد بودن به سه درجه تقسیم می شود . گرید یک هنگامی است که شخص پیش از معاینه به مدت 30 دقیقه ایستاده باشد – سرفه کند – آب دهان ر ا قورت دهد و بعد معاینات لازم برای وی انجام شود . هنگامی که پزشک بیمار را تحت معاینات قرار می دهد زمان زیادی برای این کار صرف می شود که واریکوسل را تشخیص دهد که آن را واریکوسل گرید یک می گویند .

واریکوسل گرید دو هنگامی است که پزشک پوست بیضه را بررسی می کند ورید دیلاته و واریکوسل به سرعت با لمس دست تشخیص داده می شود و در نهایت واریکوسل گرید سه هنگامی است که واریکوسل در سمت فوقانی یا کنار بیضه به شکل یک کلافه عروقی مشاهده می شود و برخی اوقات این افراد با شکایت وجود دو بیضه مراجعه می کنند . یک نوع واریکوسل هم وجود دارد که تحت هیچ شرایطی نمی توان آن را پیدا کرد این نوع واریکوسل خفیف می گویند .

آیا می توان واریکوسل را بدون جراحی درمان کرد؟

خیر واریکوسل را حتما باید به وسیله جراحی درمان کرد . این امر طبیعی می باشد زمانی که شخص به دلیل واریکوسل به ناباروری مبتلا می شود و اشخاص نابارور 35 الی 40 درصد به واریکوسل مبتلا هستند و پس از عمل واریکوسل اگر آزمایش اسپرم آن ها حدودا خوب باشد  70 درصد می توانند بچه دار شوند . بر همین اساس راه درمان واریکوسل فقط عمل باز با میکروسکوپ و یا لاپاراسکوپی می باشد .

واریکوسل خفیف

واریکوسل خفیف

درمان واریکوسل به دو روش مختلف در دنیا انجام می شود روش اول عمل باز می باشد که با شکافی چند سانتی در نواحی نزدیک کشاله ران که می بایستی با میکروسکوپ انجام شود . سپس باز کردن پوست و زیر پوست که طناب بیضه گفته می شود مشاهده می شود آن را به سمت بالا می آورد و وریدهایی که موجب واریکوسل می شوند را با نخ می بندند .

این جراحی با حساسیت زیادی همراه می باشد و کسی که جراحی را انجام می دهد می بایستی دارای تجربه و مهارت کافی باشد به این معنا که همه وریدها اگر بسته شوند و ورید دیگر باقی نماند امکان دارد موجب شود واریکوسل مجددا عود کند و اگرچه عروق لنفاتیک به اشتباه به عنوان ورید بسته شوند شخص پس از جراحی به هیدروسل مبتلا می شود که این مورد به میزان 10 درصد اتفاق می افتد . کسی که درمان واریکوسل انجام می دهد شانس باروری خود را به میزان 70 درصد افزایش می دهد که به مدت 18 ماه پس از عمل اتفاق می افتد .

برخی از خدمات دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

راه های ارتباطی دکتر کیوان راد خواه فوق تخصص ارولوژی

شماره  تماس :88591523

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

درباره نویسنده

پاسخ

5 + 4 =