واریکوسل گرید 1
04 فوریه

واریکوسل گرید 1

واریکوسل

بیماری واریکوسل شایع ترین بیماری ناباروری مردان قابل درمان است که با یک جراحی ظریف و با برش کوچک و با استفاده از میکروسکوپ نتایج بسیار عالی را در درمان ناباروری دارد . واریکوسل گرید یک در نود درصد موارد در بیضه چپ اتفاق می افتد و تنها در دو درصد در بیضه راست و حدود هشت درصد در هر دو بیضه اتفاق می افتد .

واریکوسل گرید 1

واریکوسل گرید 1

واریکوسل چیست ؟

واریکوسل به معنای واریسی شدن ورید های بیضه می باشد که در نهایت سبب برگشت خون به داخل بیضه می شود . به همین منظور برگشت خون سبب افزایش دما و غلظت مواد دفعی در بیضه ها می شود و در نهایت اختلال در عملکرد بیضه و تولید اسپرم و هورمون های جنسی ایجاد می کند . واریکوسل به سه درجه تقسیم می شود که عبارتست از: واریکوسل خفیف یا گرید 1، واریکوسل گرید دو و متوسط و واریکوسل گرید سه و شدید می باشد .

واریکوسل گرید 1

اصولا دسته بندی واریکوسل براساس معاینه است که گرید یک خفیف، گرید دو متوسط و گرید سه شدید است . تمام واریکوسل ها از گرید یک، دو و سه موقعی توصیه به درمان می شود که فرد درد شدیدی داشته باشد و بعد از تشخیص می توان گفت که فرد ابتلا به بیماری واریکوسل هست یا خیر و تنها با داشتن علائم درد نمی توان گفت فرد مبتلا به واریکوسل است . درد در مواقع واریکوسل شدید و یا اینکه فرد مشکل ناباروری داشته باشد، اتفاق می افتد البته به شرطی که همسر فرد مشکلی نداشته باشد . در این زمان توصیه به درمان می شود در غیر این صورت نیازی به درمان نیست .

تشخیص واریکوسل گرید 1

بهترین نوع تشخیص توسط متخصص اورولوژی داده می شود و تنها به دلیل وجود درد نیازی به جراحی نیست . در صورتی که بیضه فرد به خوبی قابل لمس نباشد و یا اینکه دچار اضافه وزن باشد و نتوان بیضه را به خوبی لمس کرد در این زمان برای تشخیص دقیق تر از سونوگرافی هم استفاده می شود به هر حال تشخیص دقیق و درمان مناسب بهترین راه حل برای درمان ناباروری فرد است .

تاثیر واریکوسل گرید 1 بر باروری

اکثر مردان به بیماری واریکسول مبتلا هستند و تنها به دلیل داشتناین بیماری نمی توان اقدام به جراحی نمود لذا می توان گفت هر چقدر نوع واریکوسل شدید تر باشد تاثیر بر روی باروری بیشتر خواهد بود . در مواردی واریکوسل گرید یک هم می تواند سبب ناباروری در فرد شود . بیماری واریکوسل سبب اختلال در عملکرد بیضه، تولید اسپرم و هورمون های جنسی مردان می شود و لذا زمانی که بیضه عملکرد خوبی نداشته باشد می تواند در باروری فرد هم تاثیر گذار باشد، اما باید گفت جای هیچ گونه نگرانی نیست و قابل درمان است .

آیا واریکوسل گرید 1 باید درمان شود ؟

واریکوسل در مواردی که خفیف و از نوع گرید یک باشد نیازی به درمان ندارد اما در صورتی که فرد متاهل باشد و یک سال اقدام به بارداری کند اما نتوانند باردار شوند در این صورت حتما باید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایند تا در صورت نیاز به درمان اقدام نمایند .

دکتر کیوان رادخواه دارای فلوشیپ فوق تخصصی انکوارولوژی ، جراحی ترمیمی و واریکوسل می باشد و با بهره گیری از روش های نوین به درمان بیماری ها می پردازد . جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188591523 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر کیوان رادخواه مراجعه نمائید.

آیا درمان دارویی برای درمان واریکوسل گرید یک موثر است ؟

واریکوسل بیماری است که در صورت خفیف بودن برای فرد مشکلاتی را به همراه نخواهد داشت اما باید گفت واریکوسل مصرف داروهای شیمیایی، گیاهی و حتی زالو درمانی برای درمان واریکوسل موثر نخواهد بود .

جراحی واریکوسل گرید 1

بهترین روش جراحی واریکوسل گرید 1 روشی است که از کمترین عارضه و با بیشترین موفقیت همراه باشد . بهترین روش را می توان عمل میکروسکوپیک واریکوسل نام برد زیرا در این روش جراحی برش بسیار کوچکی زده می شود و این روش جراحی از دقت بالایی برخوردار است و کمترین عارضه را خواهد داشت .

نتیجه گیری

بیماری واریکوسل شیوع بالایی دارد، در صورت داشتن هر گونه علائم بهتر است سریعا به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید تا از بروز عوارض واریکوسل پیشگیری نمایید . لذا توصیه می شود که افراد به صورت سالانه آـزمایش اسپرم خود را تکرار کنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به اورولوژیست خوب در تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تاثیر عمل واریکوسل بر بارداری

علت واریکوسل

واریکوسل و رابطه جنسی

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × 3 =