کیست های کلیه
25 جولای

کیست های کلیه

کیست های کلیه

کیست‌ها، کیسه‌های کوچک حاوی مایع هستند که در بسیاری از نسوج بدن امکان مشاهده آنها وجود دارد و در کلیه‌ها نیز ممکن است دیده شوند. کیست‌های ساده کلیه البته اگر خیلی بزرگ شوند، ایجاد درد می‌کنند و اگر ماده داخلشان عفونی شود می‌توانند بیمار را دچار تب کنند، ولی همان‌گونه که گفته شد این کیست‌ها فقط وقتی بزرگ می‌شوند چنین عارضه‌ای دارند.

دو بیماری مهم وجود دارد که در آنها کلیه‌ها دچار کیست‌های متعدد می‌شوند:

بیماری اول که به صورت توارث غالب به ارث می‌رسد، بیماری کلیه چند کیستی بالغین است. در این بیماری فرد تا سن بعد از بلوغ و گاهی میانسالی هیچ علامتی ندارد و پس از آن دچار

  • دردهای شکمی
  • عفونت‌های ادرار
  • وجود خون در ادرار
  • و فشار خون می‌شود.

در این بیماری معمولا کلیه‌ها پر از کیست‌های بزرگ هستند و به این ترتیب گاهی علامت بیماری وجود توده در پهلوی بیمار است. بسیاری از این بیماران، همزمان دچار فشار خون نیز هستند. نکته جالب این است که در بسیاری موارد این بیماری به صورت اتفاقی کشف می‌شود یعنی بیمار به دلیل بیماری دیگری، سونوگرافی می‌شود و ناگهان متوجه وجود کیست‌های متعدد و بزرگ در هردو کلیه‌اش می‌شویم. بیماران دچار این بیماری عموما پدر یا مادری دارند که این بیماری را داشته است. درمان این بیماران شامل کنترل فشار خون و کنترل عفونت کلیه‌هاست تا نارسایی کلیه به تعویق افتد.

نباید در صورت رویت یک کیست کوچک در یک کلیه در فردی که هیچ علامتی ندارد، برایش تشویش و اضطراب ایجاد کنیم. این در حالی است که وجود کیست‌های بزرگ در هر دو کلیه با اهمیت هستند و بیمار باید به دنبال درمان آن باشد.

کیست-های-کلیه

نوع بیماری کلیه پر از کیست مغلوب وجود دارد که نتیجه کلیه کیست‌ دار پدر و مادر نیست و فرزند یک ژن معیوب از هر دو والد به ارث برده و به بیماری خطرناک کلیه‌های کیستی نوع مغلوب مبتلا می‌شود این بیماری در کودکی تظاهر پیدا می‌کند. متاسفانه سیر این بیماری به سوی خرابی هر دو کلیه پیش می‌رود و به دنبال ابتلا باید بسرعت پیوند کلیه انجام شود.

درمان کیست کلیه

اگر کیست کلیه شما علائم یا عوارض خاصی را ایجاد نمی کند نیازی نیست که به فکر درمان باشید. البته حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک تائید کند که کیست ساده کلیه شما هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند. با این حال در مواردی نادر که کیست شما باعث بروز علائم یا عوارض می شود، شما ملزم هستید برای درمان کیست کلیه های خود اقدام کنید.

برخی از خدمات دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

واریکوسل

بیماری های مثانه

جراحی زیبایی مردان

التهاب پروستات

و…

با تشکر دکتر کیوان رادخواه فوق تخصص اورولوژی

 

درباره نویسنده

پاسخ

دوازده + پنج =